Sayısız faydası ve enfes çayı ile : Anason Tohumu

Anason tohumu mide ülserinden kan şekerini düzenlemeye kadar yararlı ve kolay erişilebilir bir bitkidir. Anason tohumu, anason yağı ve anason özü olarak da tüketilebilir. Anason tohumu tüm aktarlarda çok ucuza satılmaktadır. Bu yazıda anason tohumunun ne olduğundan ve hangi faydaları olduğundan bahsettik. Yazının kısa bir özetini yaparsak anason tohumu, sıklıkla tadlandırıcı olarak kullanılan ama aynı zamanda kan şekerini düzenleme, anti bakteriyel ve antifungal özellikleri olan ayrıca menapozdan ülsere pek çok hastalığa iyi gelen şifalı bir bitkidir. Anason tohumunun çayını yapabilir veya anason yağı olarak vücudunuza sürebilirsiniz. Anason tohumu yemeklerde de kullanılabilir.

Anason Tohumu nedir?

Anason, Pimpinella anisum olarak da bilinir, maydanozgiller ailesinden maydonoz, havuç ve kereviz ile akraba bir tür bitkidir. Anason bitkisi Akdeniz ve Güneybatı asya kökenli olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitki bir metreye kadar uzayabilir, beyaz çiçekler açar ve meyve olarak anason tohumu verir.

Anasonun tadı çok farklıdır. Meyan kökü, rezene ve yıldız anason ile karıştırılabilir. Tohum ve yağ formu ile bulunabilen anason çaylarda, likörlerde ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Ayrıca geçmişte adet ağrısı, mide gazı ve kan dolaşımını düzenlemede kullanılırdı.

Ayrıca yakın zamanda, araştırmacılar ortaya çıkardı ki anason bitkisi kan şekeri seviyesini düzenlemede, menapoz semptomlarını azaltmada ve mide ülserine karşı korunmada fayda sağlamaktadır. Anason öte yandan anne sütü üretiminde artış ve idrar yollarını düzenlemede de faydalar sağlamaktadır.

Anason Tohumunun Faydaları

  1. Kan şekerini düzenler
  2. Bakteri ve mantar oluşumunu engeller
  3. Menapoz semptomlarını hafifletir
  4. Depresyona yardımcı olur
  5. Mide ülserinden korur

1. Kan şekerini düzenler

Diabet hastaları için ideal kan şekeri değerlerini tutturmak oldukça zordur. Yüksek kan şekeri baş ağrılarını arttıracağı gibi yorgunluk ve zayıflamaya da sebebiyet verebilir. Uzun dönemde tedavi edilmezse, yüksek kan şekeri sinir hasarına, böbrek yetmezliğine ve hatta körlüğe neden olabilir.

Araştırmalar gösteriyor ki anason tohumu kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabiliyor. Anason tohumunun içinde aromasını veren anetol isimli bir madde bulunur. 2015 yılında Hindistan’da yapılan bir araştırmada diyabet hastalığı olan deney farelerine anetol uygulanması ile karbonhidrat metabolizmasına karışan bazı temel enzimlerin aktivitesini değiştirerek yüksek kan şekeri önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Sağlıklı Bilgi:  Aloe Vera Yenir mi? Aleo Veranın 10 Faydası!

2. Mantar ve Bakterilerin büyümesini, yayılmasını engeller

Anason tohumunun antifungal özellikleri ile atlet ayağı ve (ayakta mantar enfeksiyonu) mantar yarası gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Zagreb Üniversitesi’nin Eczacılık ve Biyokimya, Mikrobiyoloji bölümünün deneylerinde anason meyvesinin özü ve anason yağının belirli mantar türlerinin büyümesini yavaşlattığı gözlenmiştir. Anason, birçok deri hastalığından sorumlu mantar türü olan maya ve dermatofitlere karşı özellikle etkilidir.

Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz anason tohumunun içinde bulunan anetol de kolera, şiddetli ishal ve dehidrasyona neden olan bir bakteri türüne karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3. Menapoz semptomlarını hafifletir

Menopoz, kadınlar büyüdükçe hormonlarda doğal bir düşüşün neden olduğu bir durumdur. Yaygın belirtiler arasında sıcak basmaları, vajinal kuruluk, ruh halleri ve uyku bozuklukları bulunur.

Anason tohumunun menapoz semptomlarını hafiflettiği görülmüştür. İran’da 72 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kapsül şeklinde verilen 330 miligramlık anason tohumları bir hafta boyunca günde 3 kere kadınlar tarafından kullanılmıştır. Araştırma gösterdi ki, anason tohumu menapoz sürecindeki kadınlarda sıcak basmalarının süresini, etkisini ve sıklığını azaltmıştır.

Anason tohumunun yanında, diğer doğal menapoz etkilerini rahatlarıcı etken olarak stresi seviyesini düşürmek, yeterince uyku uyumak ve Vitex gibi destekleyiciler kullanmak da etkilidir.

4. Depresyonu Azaltır

Bazı araştırmalar anason tohumunun depresyon belirtilerini azaltmada etkili olabileceğini gösterdi. Örneğin, 2017’de bir çalışma 120 irritabl bağırsak sendromlu hasta üzerinde anason yağının etkilerini araştırdı. Anason yağı dört haftalık çalışmanın ardından depresyonun etkilerini azalttı.

Anason yağı ayrıca doğum sonrası depresyon tedavisine de yardımcı olur. Yeni doğan stresi, doğum sonrası depresyonu gibi ciddi durumlar her yıl milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Bu sendromları doğum sonrası gelen uykusuzluk, mod değişimleri, iştahın artması gibi durumlar tetikleyebiliyor.

Medical Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre anason bu semptomlara ve hazımsızlık, karakter bozukluğuna sahip 47 katılımcının üzerinde belirtilerin etkilerini azaltmayı başardı.

5. Mide Ülserine karşı korur

Mide ülseri, midede oluşan yaralar sebebiyle çok acılıdır. Mide ülseri beraberinde, gaz, yanma, hazımsızlık ve mide bulantısını da beraberinde getirir.

Ülserli fareler üzerinde yapılan bir çalışmada anasonun yaraları iyileştirici ve ülsere karşı koruyucu etkileri gözlenmiştir.

Anason Tohumu Çayı

Anason tohumunun faydalarını anlattık sıra çayında, anason tohumu çayını içerek yukarıda saydığımız yararları siz de hissedebilirsiniz.

Anason Tohumu Çayı Tarifi

  • 2 Fincan Süt veya Su
  • 1 Tatlı kaşığı anason tohumu (öğütülmüş)

Suyu veya sütü kaynattıktan yaklaşık 30 saniye sonra anason tohumlarını demliğe ilave edin. 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra bal ekleyerek içebilirsiniz.

Anason Tohumu nerede bulunur?

Ortadoğu ve Mısır’a kadar uzanan tarihi ile Anason tohumu tüm aktarlarda ve baharatçılarda satılmaktadır.

Yorum yapın