Goji Berry’yi Kimler Kullanamaz? Yan Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda sağlıklı ve organik yaşamın hayatımızdaki değeri giderek artıyor. Bu alanda popüler besinlerden biri de Goji Berry! Bu sağlıklı meyvenin adını sıkça duyuyor olabilirsiniz. Doktor Mehmet Öz bile programında bu meyveyi tanıttı. Şifa olarak adlandırılan Goji Berry’nin yan etkileri de mevcut ve bazı kişilerin kullanması sakıncalıdır. Bu sebeple sağlınıza dikkat etmek için yazımızı dikkatli okuyun.

Goji Berry, turuncu ve kırmızı arası bir renkte, çoğunlukla Çin’in kuzey ve batı bölgelerinde yetiştirilen bir bitkidir. Halk arasında “kurt üzümü” olarak da bilinir. Goji Berry’nin tadı kendine has olmakla beraber kuru üzümün biraz ekşisi olarak tanımlayabiliriz. Bu meyve Türkiye’de de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Öyle ki Goji Berry yetiştiriciliği devletten destek bile alabiliyor.

Ancak İngiliz Diyetisyenler Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre kurt üzümü, bir çok yan etkiye sahip ve bazı kişilerin sağlık açısından kullanması sorun teşkil edebiliyor.

UYARI: Bu yazıda var olan yan etkiler farklı kişilerde farklı şekillerde görülebilir veya hiç görülmeyebilir. Goji meyvesinin bir çok yararının yanı sıra yan etkilerinin olabileceğine dair bir araştırmayı bulmuşken paylaşmak istedik. Aslında bu durum tüm şifalı bitkilerde aynıdır.

Goji Berry’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Goji Berry etkili bir antioksidandır ve vücuda çok yararı dokunduğu kanıtlanmıştır. Ancak buna rağmen bazı durumlarda Goji Berry yan etkileri gözlenmiştir. Bu yan etkiler şunlardır:

 1. Varfarin İlacı İle Etkieşime Girebilir
 2. Diyabet İlaçları ile Etkileşime Girebilir
 3. Hipertansiyona Sebep Olabilir
 4. Polen Alerjisini Kötü Etkileyebilir
 5. Uyku bozukluğuna sebep olabilir
 6. Enerjinizi yükseltir
 7. Kan akışını arttırır
 8. Baş dönmesine sebep olabilir
 9. Selenyum seviyesini yükseltebilir
 10. Sindirim bozukluklarına sebep olabilir.
Sağlıklı Bilgi:  Semizotunun Faydaları: Yemeklerinize Semizotu Eklemek İçin 10 Neden!

Goji Berry’yi Kimler Kullanamaz?

 • Tansiyon veya şeker hastalığına sahip kişiler,
 • Pıhtılaşmayı önleyici kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar,
 • Hamile veya emziren kadınların kullanması önerilmez,
 • Gün içerisinde yüksek A vitamini tüketenler.

Tüm bunların haricinde Goji Berry besin değeri yüksek ve sıklıkla tüketilen bir meyvedir.

Goji Berry kahvaltıda yulafın veya mısır gevreğinin içine eklenebilir.
Goji Berry kahvaltıda yulafın veya mısır gevreğinin içine eklenebilir.

Goji Berry Fiyatı 2019

Goji Berry’i internet üzerinden veya aktarlardan 200 gramı 20 TL civarında alabilirsiniz. N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi web sitelerinde satışı mevcuttur.

Ayrıca Goji Berry reçeli, çayı, kurutulmuş yaprakları ve ekstraktı da farklı farklı ürünler olarak satılmaktadır. Reçelini ekmeğe sürebilir, çayını içebilir veya içtiğiniz bitki çayına Goji Berry meyvesi ekleyebilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları ve saplarından ise çorba yapılmaktadır. Ekstratını çaya, yemeğe ekleyebilir balla karıştırıp yiyebilirsiniz.

Yorum yapın