Gluten Alerjisi Olanlar Bira İçebilir mi? (Çölyak Hastaları)

Güncelleme: Genel olarak tüm biralarda gluten olsa da Efes markası Glutensiz bira çıkarmıştır. Gönül rahatlığı ile “birada gluten var mı” sorusunu sormadan Efes Glutensiz kullanabilirsiniz.

Çölyak hastalığı diğer bir değişle gluten alerjisi veya hassasiyeti olan kişiler yemek seçiminde çok titiz olmalı. Çünkü günlük besinlerin çoğunda gluten içeren gıdalar var. Hatta şampuan, tereyağ ve alkol gibi gıdalarda bile bulunabiliyor. Bu da gerek kaşıntı gerek bağırsak düzenini alt ederek hastalara zor zamanlar yaşatıyor.

Çölyak hastalarının yiyebileceği besinleri Çölyak ile Yaşam derneği web sitesinde detaylı bir liste ile sunmuş. Burayı kaynak alarak gluten hassasiyeti, alerjisi olan kişilerin bira içemeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak gluten alerjisi olan kişiler ne tür alkoller içebilir? diye soruyorsanız onun da cevabı var.

Gluten alerjisi, Çölyak hastalarının tüketebileceği alkollü içkiler şunlardır: Raki-Votka-Cin, Efe Raki, Mey Raki, Mey Votka (Aromalılar hariç.) Mey Cin, şarap; Kavaklıdere şarabi. Kayra şarapları, Suvla şarapları

Bira gluten içerir mi?

Evet çoğu bira gluten içerir. Gluten içermeyen Efes Glutensiz tüketebilirsiniz.

Efes Glutensiz çölyak hastaları tarafından tüketilebilir mi?

Bu konuda herhangi bir uyarı bulunmamaktadır. Tüketmeden önce doktorunuza sormanızı öneririz.

Efes Glutensiz nereden alınır, nerede satılır?

glutensiz efes şişesi, gece şehir manzaralı arkaplan

Migros’un tüm şubelerinde rastladığımız bu bira kısa süre önce mahalle tekellerinde de yer almaya başlamıştır. Ayrıca bu birayı getirtmesi için mahallenizdeki tekele rica edebilirsiniz.

kaynak: http://www.colyak.org.tr/sayfa.asp?Sayfa=Kategori&Bolum=9

Sağlıklı Bilgi:  Nedeni Bilinmeyen Kaşıntılar için İlaç Önerisi

Yorum yapın