Saça Yoğurt Sürmek – Yoğurt Maskesi Tarifi

Saça yoğurt sürmek, Anadolu’da saç çıkarmak, kafa derisindeki akneleri geçirmek ve yaraları iyileştirmek için uzun yıllardır yapılan bir uygulamadır. Yoğurdun kafa derisine ve saça faydaları elbetteki vardır ama sadece doğru uygulandığında.

Yoğurdun Saça ve Kafa Derisine Uygulanmasının Faydaları

  • Yoğurt kafa derisini nemlendirir böylece kıl köklerinde gözenekleri besler ve saçların daha kısa sürede uzamasını sağlar.
  • Saçların yapısına katılan B5 vitamini saç dökülmesini azaltır.
  • Yoğurt küründen sonra saç daha parlak ve güçlü görünür.
  • Sıcak yaz günlerinde serinletici etkisi ile saç dökülmesini azaltır.
  • Aynı zamanda mantar oluşumunu engeller.

Saça Yoğurt Nasıl Sürülür?

Bilinen pek çok yoğurt kürü tarifi vardır. Ancak en kolay bir kase yoğurdu saç derisine masaj yapıp saçın uçlarına kadar yayarak sürmektir. Bunun dışında yoğurt kürünün besleyiciliğini arttırmak için aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz.

Yoğurt Kürü Malzemeleri

  • 1 Tatlı kaşığı bal
  • 1 Yumurta akı
  • 1 Kase yoğurt

Yoğurt Kürü Uygulanışı

Bütün malzemeler karıştırılır ve yoğun bir kıvam alana kadar devam edilir. Sonrasında oval hareketler ile masaj yapılarak kafa derisine uygulanır. Ardından saç kökünden başlayarak, saçın ucuna doğru sürülür. 20 dakika sonra saç şampuansız durulanır ve öyle yatılır. Sabah yoğurt kokusunun geçmesi için şampuan ile duş alabilirsiniz.

Malzemelerden bal, antiseptik özelliği ile hem temizler hem de bilinen en besleyici gıdalardan olan bal saçlarınızı güçlendirir. Yumurta akı, saçlarınıza esneme özelliği kazandırarak saç kopmalarını ve kırıklarını tedavi eder.

Yoğurt Saç Çıkarır mı?

Hiçbir doğal veya doğal olmayan ürün sıfırdan saç kökü yaratarak saç çıkarmaz. Böyle olsaydı saç ekimi ameliyatı bu kadar pahalı olmazdı. Ancak hali hazırda bulunan zayıf saç kökü bu tip kürler ile güçlendirilebilir ve saçın hızlı uzaması sağlanabilir.

Sağlıklı Bilgi:  Bıttım sabunu faydaları, kullanımı ve tüketici (Ekşisözlük) yorumları

Yoğurdun saç çıkarmadaki etkisi veya yoğurt kürü tarifimizle ilgili görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yoğurt Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Yoğurt temizleyici ve besleyici özellikleri ile kafa derisindeki aknelere, kızarıklıklarına ve saç köklerindeki yaralara iyi gelmektedir. Ancak tek başına yoğurt tüm bunlar için yeterli değildir. Yukarıda verdiğimiz yoğurt küründeki bal ve yumurta akı ile yoğurdun etkisini güçlendirebilir, daha sağlıklı bir saç derisine kavuşabilirsiniz.

Yoğurt ile kepekleri geçirmek mümkün müdür?

Kepeğin temel sebebi nem yoksunluğuna bağlı kuruma ve kafa derisindeki kurumadır. Yoğurt saç köklerini ve kafa derisini nemlendireceği için kepek oluşumunu engelleyecektir.

Yorum yapın