Ganglion kisti için bileklik işe yarar mı?

Ganglion kisti, el bileğinin altında ve üstünde oluşan kemik fırlamasına benzer kistlerin genel adıdır. Genelde zararsız olan ganglion kisti, hastaya sadece kozmetik yani görünüş olarak zararlıdır.

Ganglion kisti tedavi sürecimi şu iki yazıda paylaşmıştım:

Ganglion kisti için bileklik aslında çok yaygın bir ürün değildir. Böyle özel tasarım bir ürün de piyasada bulunmuyor. Eczacılardan alınabilecek bir alçı sonrası bilekliği veya normal bir saat bile ganglion kisti tedavisinde kullanılabilir.

Tedavi süreci aslında ikiye ayrılıyor. Ya ameliyat olacaksınız ya da kendiliğinden geçmesini beklemelisiniz. Kendiliğinden geçmesi için içeriğinde sıvı olan kistin patlamasını sağlamalısınız. Bunun için ganglion kisti bilekliği gibi şeyler dediğim gibi piyasada yok ancak kendiniz yapabilirsiniz.

En basit haliyle bir bez veya kumaş parçasını bileğinize sarın ve üstüne saat takın. Zamanla siz fark etmeden sağa sola çarparak bu kisti patlatıp geçirecektir.

Kısa zaman sonra ise bu kistin geri geldiğini göreceksiniz çünkü bilekte patlatılan kist bir yere kaybolmaz yani bileklikler hiçbir işe yaramaz. Ameliyat olsanız bile tekrarlama şansı varken bileklik size hiçbir fayda sağlamaz.

Sağlıklı Bilgi:  Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?

“Ganglion kisti için bileklik işe yarar mı?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba ben ganglion kisti ameliyatı oldum ve 5 gun sonra covide yakalandım dikişlerim alıncak ama babam aldığı bildiği için ona aldırcam dikiş alındıktan sonra elimi dikiş bölgesini yıkayıp eskisi gibi elimi kullanabilirmiyim ?

    Yanıtla

Yorum yapın