Buscopan Ateş Düşürür Mü?

Genel olarak üreme, sindirim ve boşaltım sistemlerindeki sancıları rahatlatmak için, prostat hastalarında mesane spazmlarını engellemek için kullanılan Buscopan ateş düşürür mü? Bu soruya yazımızın devamında yanıt verdik.

İçeriğinde parasetamol etkin maddesi bulunan Buscopan ve Buscopan Plus tablet ağrı kesicileri bu madde sayesinde ateş düşürücü etki de göstermektedir. Ancak bir grip ilacı kadar ateş düşürücü etki göstermez. Buscopan ateşli hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır!

Buscopan’ı ateş düşürmek için kullanmak tehlikeli olabilir! Buscopan ağrı kesici ilaç aynı zamanda terlemeyi azaltıcı etki gösterir. İçeriğindeki parasetamol ateşi düşürse de ateşli hastlarda terlemek çok önemlidir. Terleyemeyen hastanın ateşi çok zor düşer. Bu sebeple Buscopan ateşli hastalarda kullanılırken dikkat edilmeli bir doktora danışılmalıdır.

Buscopan nasıl ateş düşürür?

Her ilaç bir etken maddeye sahiptir. Buscopan ve Buscopan Plus ilaçları da Parasetamol ve Hiyosin-N-butilbromür maddelerini içerir. Parasetamol hem ateş düşürücü hem de ağrı kesicidir.

Parasetamol sayesinde “Buscopan ateş düşürür mü?” sorusuna “Evet” cevabını verebiliyoruz.

Buscopan’ın Yan Etkileri

Her 100 hastadan en az 1 tanesinde bulanık görme şikayetine rastlanmıştır.

Her 1000 hastadan en az 1 tanesinde ağız kuruluğu, ellerde ve ayaklarda aşırı terleme, deri reaksiyonları gözlenmiştir.

Her 10.000 hastadan en az 1 tanesinde alerji, hızlanan kalp atışları ve idrar yapmada zorluk gibi yan etkilere rastlanmıştır.

Buscopan eczaneden reçetesiz alınabilir mi?

Buscopan eczaneden reçetesiz alınabilen bir ağrı kesicidir. Adet dönemi ağrı kesicisi, karın ağrıları ve bağırsak spazmları yaşayan hastaların şikayetlerinde alınan Buscopan sıradan bir baş ağrısı için içilmemelidir.

Doktorunuz ve eczacınıza şikayetinizi belirtileri ile birlikte açıkladığınızda size uygun ilacı verecektir. Örneğin diş veya baş ağrısı için gittiğinizde size apranax gibi bir ağrı kesici verecek iken adet ağrısı için ağrı kesici istediğinizde Buscopan verecektir.

Sağlıklı Bilgi:  Ganglion Kisti Ameliyatı Olmalı Mıyım? İz Kalır mı?

Yorum yapın