Yudum Kızartma Ustası Yağ Sağlıklı mı?

Marketlerde gördüğümüz kızartmalar için özel üretilmiş karışım yağlar ne kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? En popülerlerden biri de Yudum Kızartma Ustası yağı. Bu yağın içeriğinde pamuk yağı da karıştırılmış. Peki pamuk yağı kızartmalarda kullanılır mı? İşte bu yazımızda hem bu konuya değineceğiz hem de Yudum kızartma yağı sağlıklı mı? sorusuna cevap arayacağız.

Pamuk yağı kızartmalarda kullanılır mı?

İlk bu konudan başlamak istedim. Çünkü çoğumuz pamuk yağının kızartmalarda kullanılmasının hatta tüketilmesinin sağlıklı olup olmadığını bilmiyoruz.

Bu konuda Yudum markasının sitesini incelediğimizde pamuk yağına dair hiçbir bilgi göremedik. Ancak onlar yerine biz araştırdık ve şu sonuca vardık.

Pamuk yağı bilimsel olarak incelendiğinde yanma derecesi yüksek bir yağ olarak karşımıza çıkıyor. Bu istediğimiz bir şey. Sonuçta patates veya soğan halkası kızartması yaptığımızda ocağın derecesinin yüksek olması gerekiyor.

Ayrıca pamuk yağı diğer yağlar ile karıştırıldığında o yağların da yanma derecesini yükselttiği için kızartmalar için kullanılabilir olarak kabul ediyoruz. Kısaca pamuk yağı kızartmalarda sağlıklıdır.

Yudum Kızartma Ustası içeriğinde hangi yağlar vardır?

yudum kızartma ustası içeriği
yudum kızartma ustası yağı içeriği

Paketin arkasında “bileşenler listesi”ni incelediğimizde ayçicek yağı, pamuk yağı ve antioksidan (TBHQ) maddelerini görüyoruz.

Ayçiçek yağı zaten kızartmalarda sıkça kullanılıyor ve yüksek derecede kısa süre pişirildiğinde kızartmalar yağı çekmediği için tadı da daha güzel oluyor.

Pamuk yağını da üstteki başlıkta sağlıklı olduğunu açıklamıştık. Şimdi gelelim antioksidan (TBHQ)’nun ne olduğuna…

Tert-Butilhidroquinon yani TBHQ, GİMDES’den (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) aldığımız bilgilere göre bu madde “Antioksidan. Petrol kökenli; HACSG¹ sakınılmasını öneriyor; bulantı, kusma ve sayıklamaya neden olabilir, 5 gramlık bir doz öldürücü sayılır; yağ ve margarinlerde kullanılır.” şeklinde açıklanıyor.

Sağlıklı Bilgi:  Buscopan Ateş Düşürür Mü?

GİMDES’e göre bu madde helal ve sağlığa zararsız kabul ediliyor. Ayrıca domuz yağı veya alkol ile muamele edilmediği de onaylanıyor.

Resmi gazetede yayınlanan “Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler Ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği̇nde Değişiklik Yapilmasi Hakkinda Tebliğ” uyarınca kızartmalarda kullanılabilir olarak kabul edilmiştir.

Yudum Kızartma Ustası Tadı ve Yapısı

Kızartmalarda diğer yağlara oranla daha az yağ tutması ve yanma derecesi daha yüksek olmasından ötürü tadı daha güzel olmaktadır.

Soğukta, buzdolabında saklandığında donmaktadır. Oda sıcaklığında sıvıdır. Donduktan sonra tekrar kullanılmasında sakınca yoktur.

Kısaca Yudum Kızartma Ustası Yağı sağlıklıdır. Tabi kızartma yemek ne kadar sağlıklı o da başka bir yazımızın konusu olacak. Sağlıkla kalın.


“Yudum Kızartma Ustası Yağ Sağlıklı mı?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın