Sakal kaşıntısı nasıl geçer?

Sakal kaşıntısı temel olarak üç sebeple meydana gelebilir. Kıvırcık yapıda kıllarınız varsa tıraşa bağlı sakal kaşıntısı, iki-üç santimden uzun kıllarınız varsa kepeğe bağlı sakal kaşıntısı ve son olarak cilt kuruluğuna bağlı sakal kaşıntısı olarak üç ana başlıkta inceledik. Üçünün de basit çözümleri mevcut. Örneğin eğer sakallarınız saçlarınız gibi kıvırcık yapıdaysa jilet ile tıraş olmayı bırakmalısınız veya cilt kuruluğu sıkıntınız varsa sakal kaşıntısı nemlendirici ile tedavi edilerek geçer. Sakal kaşıntısı nasıl geçer ve etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Sakal kaşıntısının sebepleri

  1. Uzun sakallarda kepek oluşumu sebebiyle sakal kaşıntısı meydana gelebilir. Nasıl saç diplerinde kepek kaşıntıya sebebiyet veriyorsa sakalda da kaşıntı yapar. Sakal kaşıntısından kurtulmak için ise kepek oluşumunu engelleyici serum şampuanlar kullanmalısınız.
  2. Cilt kuruluğuna bağlı sakal kaşıntısı çok sık görülür. Pek çok erkek cilt yapısını tanımaz daha doğrusu erkekler cilt bakımı yapmaz. Halbuki cildiniz kuru veya yağlı olabilir. Cildiniz kuru ise diplerinde kurdeşen ve döküntüler olacağından kaşıntıya sebep olur. Kuru ciltler için sakal kaşıntısının temel tedavisi nemlendirici kremler veya sakal serumlarıdır.
  3. Sakalın kıvırcık olması ve jilet ile tıraş edilmesine bağlı olarak sakal batığı oluşması. Saçlarınız kıvırcık veya dalgalı ise sakallarınız da büyük ihtimalle öyle çıkar. Öyle bir çıkar ki… Tıraş bıçağı ile tıraş olduktan sonra kıl deri altında kalır. Bu durumda deriyi tekrar delerek cildin üstüne çıkmak zorundadır. Sakal kesildikten 2-3 gün sonra sakal batığı kaşıntısı meydana gelir. Çözümü için hazırladığımız 3 adımda tedaviyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Sakal kaşıntısı nasıl geçer, sakal kaşıntısı tedavi yöntemleri

  1. Nemlendirici kullanmak. Nemlendiriciler kıl köklerine masaj şeklinde sürüldüğünde hem cildin kan akışını hızlandırır hem de sakalları yumuşatırlar. Sakal kaşınıtısının basit tedavi yöntemi su bazlı nemlendiricilerdir.
  2. Sakal için hindistan cevizi yağı, bebe yağı veya sakal serumu kullanmak. Yine nemlendirme için kullanılsa da bu besleyici takviyeler kepek sorununu da çözecektir.
  3. 3 Aşamalı bakım bombası ile sakallarınızı yumuşatarak cildinizi ferahlatın. 1. adım, sakal bölgesini ılık su ile bol bol yıkayın. 2. adım, yüz temizleyici tonik ile tekrar temizleyin. 3. adım su bazlı nemlendirici veya hindistan cevizi ile 2 dakika boyunca kıl köklerinize masaj yapın. Bu sayede deri altında kalan sakallarınızı hiç kaşınmadan deri üzerine çıkaracaksınız ve cildiniz yumuşayarak ferahlayacak.
Sağlıklı Bilgi:  Buscopan Ateş Düşürür Mü?

Yorum yapın