5 Madde ile Erkek için Cilt Bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Beyler, sabah uyandığınızda yüzünüzü şöyle bir yıkayıp duş alıp evden çıkıyorsanız cilt bakımınızın gücünü arttırmanın zamanı geldi. Sizleri bir sürü tıbbi ilaçla veya pahalı pahalı erkekler için yüz temizleyiciler ve kremler ile boğmayacağız, biliyoruz düzenli kullanmayacaksınız. Ama vereceğimiz beş küçük erkek için cilt bakımı ipucunu ezberlemenizi ve pratik yapmanızı bekliyoruz. Beş madde gözünüzü korkutmasın iyi gidiyorsunuz.

1. İyi temizleyiciler ile yüzünüzü yıkayın. Bu çok basit. Erkekler bazı şeyleri çok yanlış yapıyor. Çok sıcak duş alıp cildi kurutan sabunlar veya kurutucu yüz temizleme ürünleri kullanıyorlar. Bütün bunlar yüzünüzü daha çok kurutur ve kırışıklıkların oluşmasına sebebiyet vererek cildi yaşlı gösterir. Bunun olmasını istemeyiz.

Bir cilt temizleme jelinin en önemli özelliği cildin üzerindeki yağı ve kiri etkin bir biçimde temizleyerek gözenekleri açmasıdır. Böylece cildiniz hava alır ve siyah noktalarınız azalır. Her markette, Gratis’te veya Watsons gibi kozmetik mağazalarında onlarca çeşit göreceksiniz. Cilt tipinize göre bir tanesini seçip deneyebilirsiniz. Unutmayın paraben içermeyen yüz temizleme jeli kullanmalısınız çünkü paraben kansere sebebiyet vermektedir.

İpucu: Yüzünüzü ılık su ve cilt temizleme jeli ile yıkayıp gözeneklerinizi temizledikten sonra soğuk su ile tekrar durulayın ve gözenekler kir toplamadan küçülmesini sağlayın. Böylece erkek için cilt bakımı sırasında siyah nokta ve sivilce oluşumunu uzun süre engelleyebilirsiniz.

2. Ucuz jiletlerden kaçının. Uzman bir berber olan Thomas Cheung erkeklerin ortalama haftada 5 kez tıraş olduğunu söylüyor. “Yüzünüzün hassasiyetine uygun kaliteli tıraş bıçağını seçin, yüzünüz size minnettar kalacaktır.” Çok bıçaklı tıraş bıçakları derinin çok altna inerek henüz büyümemiş tüyleri azdırabilir. Bu sebeple sakallarınız sertleşir ve cildiniz tahriş olur. Tıraş erkek cilt bakımında önemli yer oynar.

Tıraşın cildinize zarar vermesini engellemenin en ideal yolu yumuşatıcı ve kaygan kaliteli tıraş köpüğü kullanmaktır. Böylece hem cildinizde tahrişi en aza indirir hem de tıraş köpüklerinin cildin yağını ve pisini temizleyen etkisini kullanmış olursunuz. Bir taşla iki kuş!

3. Tıraş sonrası bakım çok önemli. Her tıraştan sonra tıraş sonrası bakım kremi veya temizleme jeli kullanmalısınız. Bu sayede cildiniz nefes alır ve tüylerin ardında kalan boş yağlı gözenekler iyice temizlenir. Alkolsüz tıraş sonrası losyonlarını kullanın çünkü alkol cildinizi tahriş eder ve kurutur.

Sağlıklı Bilgi:  Tonik Nedir, Hangi Tonikler Cilde İyi Gelir?

4. Erkeklerin cildi de nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Bu işin kadını erkeği yok! Cildinizin iyi bir görünüme ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız mümkünse su bazlı yüz nemlendirici kremlerden kullanmalısınız. Bu kremler cildin kendiliğinden oluşturduğu yağa destek olarak çok fazla yağ üretmesini engeller böylece daha az yağlı ama yumuşak bir cildiniz olur. Su bazlı olması da nemlendiricinin sürüldükten sonra cildinizi yağlı hissettirmesini engeller.

Ayrıca benim sakallarım var ama sert diyorsanız ister nemlendiricinizi sakalınıza da sürebilir isterseniz “Sakal nasıl yumuşar?” ve “Sakal ve Hindistan cevizi yağı” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı faydaları saymakla bitmez. Hem cildi hem de kıllarınızı yumuşatarak parlak bir görüntüye sahip olmasını sağlar.
5 Madde ile Erkek için Cilt Bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli? 2
5. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın. Bu da kadını ya da erkeği olmayan önerilerimizden biridir. Güneş yaz da olsa kış da olsa sürekli cildimize temas eder ve zararlı UV ışınlarına maruz kalırız. +30 faktörlü bir güneş kremi ile bu zararlardan kurtulabilir hem güneş lekesiz hem de tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Önemli bilgi: Eğer cildinizde daha önceden var olan lekeler varsa veya leke oluşumuna müsait ise mutlaka güneş kremi kullanın. Özellikle açık tenli bireylerde güneş ışınları lekelere, benlere sebep olup ileride melonoma veya cilt kanserine dönüşebilir. Sağlığınızı ciddiye alın!

Erkek için cilt bakım tavsiyelerimizin sonuna geldik. Sormak istediğiniz tüm soruları yorum bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca kadınlar için önerilen her cilt bakım metodu erkekler için de geçerlidir.

Son olarak erkek bakım ürünleri tavsiyeleri ise şunlardır:

1. Neutrogena Visibly Clear Yüz Temizleme Jeli
2. Garnier su bazlı nemlendirici
3. Eeose Sakal Serumu veya haftada 2 defa uygulanacak hindistan cevizi yağı

Yorum yapın