Memede Ele Kitle Gelmesi

Sitemize sıkça gelen sorulardan birisi de “Memede elime kitle geliyor acaba meme kanseri olabilir miyim?” Bu sorunun cevabını bulmak için kontrole gitmeli ve momografi çektirmelisiniz. Ancak elinize gelen memede kitle neden olabileceğine dair fikir edinmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Regl dönemi öncesinde kadınların memeleri sertleşir ve memede kitle görülme ihtimali artar. Bu kitleler adet döneminden kısa bir süre sonra geçip gidecektir. Aynı zamanda hamilelik şüphesi bulunan kadınlarda da kısa süreli bu kitlelerden oluşup zamanla geçtiği görülmüştür.

Memede ele gelen kitlenin ne zaman oluştuğu, büyüyüp büyümediği ve ne kadar süredir orada olduğu kanser teşhisi koymanıza yardımcı olabilir. Meme kanserinde genelde kitle ortaya çıktıktan sonra yavaş yavaş büyüme eğilimi gösterir ve bazı istisna durumlar dışında kaybolmaz. Ancak bu kitle bazen zararsız bir yağ bezesi veya zararsız bir kist de çıkabilir.

Memede kitle aynı zamanda kısa süre içinde kaybolduysa büyük ihtimalle adet dönemi veya hormonal değişimler sebebi ile oluşmuştur.

Memede kitle neden oluşur?

Yukarıda açıkladığımız sebeplere göre memede oluşan ve ele gelen kistin 3 ana sebebi vardır:

  • Adet öncesi dönemde hormonal değişimler
  • Yağ bezesi veya zararsız kistler
  • Meme kanseri belirtisi

Memede kitle farkettikten sonra doktora ne zaman gidilmeli?

Eğer adet döneminde iseniz 1 hafta kadar geçmesini bekleyip öyle gitmeniz tavsiye edilir. Çünkü adet dönemlerinde memede kitle görülme ihtimali vardır.

Çok sık ağrılı adet geçiriyorsanız bu tip kitleleri görme şansınız da yüksektir.

Doktora gittiğinizde önce ultrason yapılıp daha sonrasında doktorun kanaatine göre momografiye alınırsınız. Sonuçları aynı gün içinde öğrenebilirsiniz.

Kitleler çok büyük olsa da çoğu zaman iyi huylu çıkmaktadır. Oran yüksek olsa da düzenli kontrolü aksatmamalısınız. 20 yaşın üstündeki kadınlar her yıl meme kanseri kontrolüne gitmelidir.

Sağlıklı Bilgi:  Adet döneminde hangi ilacı almalıyım?

Yorum yapın