Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapları cinsel ilişki sırasında gebeliği önleyen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde kadın doğum kontrol hapını 21 gün boyunca günde bir tablet şeklinde içer, 8 gün ara verilir sonra tekrar başlanır. (Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?) Doğum kontrol hapı kullanıldığı süre boyuca hamilelik riski %99 oranında önlenir. Fakat bu yönteme yeni başlayan kadınlar zaman zaman kilo konusunda endişelenip “Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?” sorusunu sormaya başlamışlardır. Web sitemizde bu yönde çok fazla arama olduğunu görüp bu konuya bir açıklık getirmek istedik.

Soru: Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Hemen cevap verelim: Hayır aldırmaz!

Neden doğum kontrol hapları kilo aldırır söylentisi dolaşıyor?

Doğum kontrol hapları ilk piyasaya çıktığında formülünde progestron hormonunun dengelenmesi ile ilgili bir etmen vardı. Bu hormon hapı ilk kullanmaya başladığınızda çok su tuttuğu için doğum kontrol hapı kilo aldırırdı. Yani tüm o “doğum kontrol hapları kilo aldırırmı” sorusu buradan geliyor.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? 1
görsel kaynağı: jinekoloji.com

Günümüzde doğum kontrol haplarının formülü değişmiş ve kilo aldırma sorunu ortadan kalkmıştır. Ayrıca doğum kontrol haplarının hormonları düzenleyici etkisi bulunduğundan saç çıkarma özelliği de bulunuyor. Şu konu inceleyebilirsiniz: Doğum kontrol hapları saç uzatır mı?

Sağlıklı Bilgi:  Adetliyken denize ve havuza girilir mi?

Yorum yapın