Twitch ve Youtube bağımlılığından kurtulma yolları

Twitch, oyuncuların canlı yayın yapabilecekleri popüler bir sosyal ağdır. Youtube’da genelde bu twitch yayıncılarının videoları ile dolmakta. Son zamanlarda yemek yerken, yatmadan önce, sürekli twitch ve youtube izlediğimi fark ettim. Öyle ki bu iki mecraya facebooktan, instagramdan daha çok giriyorum ve bağımlısı olduğumu düşünmeye başladım. Sizlere bu yazımda twitch ve youtube bağımlılığından kurtulma yollarını detaylı biçimde anlatacağım. En azından yayın izleme sürelerini makul seviyelere çekmenin yöntemlerinden bahsedeceğim.

Ne kadar twitch ve youtube yayını izlediğinizi kaydedin!

Sorunumuz belli fakat bu sorun hangi boyutta. Ne zaman, ne kadar yayın izliyorsunuz? Bu bilgileri kaydedin ve örneğin cevabınız şuysa;

  • Her gün bilgisayarı açar açmaz twitch izliyorum.
  • Gece uyumadan önce twitch açık bırakıyorum.
  • Yemek yerken youtube’dan video açıyorum.
  • Günde toplam izleme sürem 3 saati geçiyor.

Mutlaka müdahale etmelisiniz. Yoksa siz farkında olmadan akıl sağlığınız etkileniyor olabilir.

Kendinizi bilgisayardan bir müddet uzaklaştırın!

Çözümümüzün ikinci aşamasında kendimizi bilgisayardan bir müddet uzak tutmalıyız. Fark ettiyseniz sadece twitch ve youtube demiyorum. Bu işlem bir şok etkisi yaratabilir. Sürekli eliniz telefona gider, bilgisayarınızı açmak istersiniz ancak gerekli işlerin dışında mümkünse en az bir tam gün uyanıp, ertesi gün uyanana kadar bilgisayardan ve telefonunuzdan uzaklaşın.

Bu sayede bilgisayar dışındaki dünyamızı hatırlayacağız ve sağlıklı düşünmeye başlayacağız.

Twitch ve Youtube’u neden bu kadar izlemek istiyorsunuz?

Bu soru çok önemli, her şeyden uzakta geçirdiğimiz boş günümüzde bunu düşünelim, aklımıza gelen fikirleri not alalım. Mesela neden Jahrein’in veya PintiPanda’nın oyun oynaması hoşunuza gidiyor? Bu insanların sizin hayatınıza etkileri, katkıları veya zararları neler? Tüm bunları genel olarak bir düşünün.

Sağlıklı Bilgi:  Bağımlılık yapmayan antidepresanlar

Twitch ve youtube’u tarayıcınızdan engelleyin!

Web sitelerini engellemeye yarayan tarayıcı eklentileri var. Bu eklentiler ile gün içerisinde twitch ve youtube’u engelleyebilir, örneğin sadece akşam 21:00-23:00 arasında izlemeye vakit ayırabilirsiniz. Normalde bu yayınları izlerken harcadığınız zamanda neler yapabileceğinizi düşünün. Öyle büyük hayaller kurmanıza gerek yok, dünyayı kurtarmıyoruz. Film izlemeyi, dizi izlemeyi, kitap okumayı veya arkadaşlarınıza buluşmayı planlayabilirsiniz örneğin.

Geri dönün ve mantıklı düşünün!

Önceki aşamaları harfiyen yaptıysanız şimdi sınırlamaları kaldırıp twitch ve youtube dünyasına geri dönün. İzlediğiniz yayıncılara, oyunlara ve muhabbetlere tekrar bakın. Ama eleştirel gözle. Acaba bu oyunlar sizin onlara verdiğiniz saatleri hak ediyor mu? Acaba siz sadece 15-20 dakika izleyerek aslında aynı zevki alamaz mısınız? Onun dışında yapabileceğiniz onlar şeyden daha mı önemli, eğlenceli bu yayınlar?

Eğer sizin de benzer veya farklı bir çözümünüz, bir eleştiriniz varsa yorum olarak bekleriz.

Yorum yapın