Bisiklet sürdükten sonra oluşan kalça ağrısı

Bisikletlerin sayısı her gün sokaklarda artıyor. Günümüzde eskiye nazaran daha büyük bir ilgi var bisikletlere. Özellikle uzun yol ve MTB dediğimiz dağ bisikletleri çok revaçta ve bir akım haline geldi. Ancak uzun süredir bisiklet sürmediyseniz ve yeni başladıysanız çok üzücü bir haberim var popo ağrısı! 🙂

Geçtiğimiz hafta bir bisiklet aldım, okula gidip gelmek ve kısa şehirler arası yolculuklara çıkabilmek için. İlk günün verdiği heyecan ile 22 kmlik bir yol gitmişim tabi buna alışık olmayan kalçalarım gece inanılmaz acıdı. Bu acının sebebi hamlıktan gelen alışık olmama durumu.

Popo ağrısını önlemek için ne yapılmalıdır?

Bu sorunun çok basit birkaç çözümü var. Uzun süre bisiklet bindikten sonra oluşan popo acısını geçirmek için selenize bir kılıf alabilirsiniz. Jel sele kılıfları Aliexpress gibi sitelerde 2.5 dolar gibi çok ucuza satılabiliyor, isterseniz Türkiye’de kaliteli ürünler de bulabilirsiniz. Decathlone sitesini öneririm.

Ayrıca pedli tayt giymek de bu acıyı çok çok azaltan diğer bir unsur. Eğer uzun yola çıkacaksanız zaten araştırmışsınızdır, taytsız çıkmak gerçekten ölüm.

Son olarak selenizin yapısı ve duruş. Bazı seleler yumuşak olsa da popo acısı yaratabiliyor, bisikleti uzun süre sürdükten sonra anlıyorsunuz. Bunun için farklı bir sele deneyebilirsiniz belki de kullandığınız sele vücudunuzun yapısına uymuyordur. Ayrıca sürekli oturarak sürmek pedli tayt bile giyseniz kalçalarınızda ağrı oluşmasına sebep olur.

Eğer benim gibi bisiklet sporuna yeni başladıysanız 2 günde bir 10 kmlik küçük turlar atarak poponuzun duruma alışmasını sağlayabilirsiniz. Tabi jel pedinizi takmayı unutmayın. Sağlıkla kalın…

Sağlıklı Bilgi:  Öksürüğü ne keser, ne iyi gelir?

Yorum yapın