Ucu olmayan geçmeyen sivilceler kist olabilir!

Vücudumuzun en büyük organı tenimizdir. Tenimizde ortaya çıkan sivilceler ise tam bir baş belası. Mezuniyet törenine gideceksinizdir, en güzel elbiseyi giyersiniz ertesi gün bir bakmışsınız kocaman bir sivilceniz çıkmış. Hayata küstürür, nefret ettirir. Ancak bizim konumuz bir gecede çıkan sivilceler ile değil, yüzde, sırtta, belki kol ve ayaklarda oluşan baş vermemiş yani sıkılamayan sivilceler ve bunların tehlikeli gerçekleri.

Geçtiğimiz hafta yüzümde bulunan ve yaklaşık 1 yıldır geçmemiş sivilcem için krem yazdırmak üzere cildiye doktoruna gittim. Doktor yüzümdeki ucu olmayan sivilceye baktı ve bunun bir sivilce olmadığını, orada bir kist yapısının oluştuğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Yani bir yıldan fazla bir süre aslında sivilce olmayan ve tedavisiz geçmeyecek bir şeyin iyileşmesini boşu boşuna beklemişim.

Doktora tedavinin ne olduğunu sorduğumda bana, normalde dondurma tedavisi uyguladıklarını ancak benim yüzümdeki ile fazla oynadığımdan artık bunun işe yaramayacağını plastik cerrahi doktorunun bu kitleyi oradan küçük bir ameliyat ile alacağını söyledi ve beni oraya yönlendirdi. Şanslıydım ki, Eskişehir Mavi Hastane’de odasının karşısında hemen bir plastik cerrahi doktoru vadı.

Plastik cerrahi doktoru beni karşıladı, yüzüme baktı ve ameliyatın nasıl yapılacağını anlattı. Önce lokal anestezi ile uyuşturulacak ve ardından oraya bir kesik atılarak içinden kitle temizlenecek. Estetik dikiş ile yara kapatılacak ve ameliyat bitecekti. İçim çok rahat bir şekilde ameliyata girdim yaklaşık 10 dakika sürdü.

Ameliyattan sonra yüzümde yara bandının yarısı kadar bir bant ile traş kesiği varmış gibi bir hafta dolaştım. En sonunda dikişlerimi aldılar. Bu izlerin 3-4 ay içerisinde geçeceğini söyledi.

Bu anımı anlatarak size söylemek istediğim yüzünüzde veya bir başka yerinizde çok uzun süreli sivilceler varsa ve bunlar sıkılamıyorsa bir cildiye doktoruna danışmanız gerekmekte. Hem o sivilce veya kist kitlesi kendi başına geçmeyecek hem de çok basit bir operasyon ile kurtulmak varken aylarca çirkin bir görüntü ile dolaşmayın.

Sağlıklı Bilgi:  Sivilceye Diş Macunu Sürmek İyi Gelir mi?

Yorum yapın