Varis Çorabı Hakkında 6 Soru 6 Cevap

Varis hastalığı olan kişiler için varis çorabı önerilir. Varis çorabı hakkında merak ettiğiniz detayları bu yazımızın devamında bulabilirsiniz:

1. Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı, varis tedavisi için özel olarak tasarlanmış bir çoraptır. Sıkı ve uzun yapısı sayesinde bacağın alt kısmında baskı oluşmasına neden olur. Bu baskı sayesinde kanın yukarı pompalanması mümkün olur. Bu şekilde varisin ilerlemesi durur ve iyileşme gözlenir. Varis çorabının doktor kontrolünde kullanılması gereklidir. Ayrıca varis çorabını tamamen bırakabilmeniz 5 dk da son buluyor. Konu ile ilgili olarak 5dk dan daha kısa sürede ameliyatsız varis tedavisi için renkli bağlantıyı tıklayarak uzmandan bilgi alabilirsiniz.

2. Varis Çorabı Kaç Çeşittir?

Varis çorabı külotlu, kompresyon ve reçeteli olmak üzere üç farklı çeşitte sunulur. En az sıkı yapıda olup fazla baskı uygulamayan külotlu varis çorabıdır. Reçete ile verilen varis çorapları yoğun baskı uygular. Kompresyon çoraplarını 3-6 ayda bir değiştirmek gerekir.

3. Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabı varis hastalığını tedavi etmeye yarar. Faydası bununla sınırlı değildir. Varis çorabı, dolaşım bozukluğu problemlerinde fayda sağlayan bir üründür.  Varis ve venöz yetmezlik dışında şu hastalıkların tedavisinde de varis çorabı kullanılır: Lenfödem, bacaklarda pıhtı oluşumu, posttrombotik sendrom. Farklı nedenlerle uzun süre yatakta yatmak zorunda kalan hastaların da pıhtı oluşmaması açısından varis çorabı kullanmaları önerilir.

4. Varis Çorabı Kimler İçin Uygun Değildir?

Varis çorabı kan akımını azaltır. Dolayısıyla alt ekstremite bölgesinde atardamar problemleri olan kişilerin varis çorabı kullanması uygun değildir. Şeker hastalığı bulunan kişiler için de varis çorabı kullanmak uygun değildir.

Sağlıklı Bilgi:  Öksürüğü ne keser, ne iyi gelir?

5. Varis Çorabının Yan Etkisi Var mı?

Varis çorabına ilişkin yapılan araştırmalarda varis çorabının hayati etkisi bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Yalnız yazın kullanılması, çok uzun süre kullanılması veya yanlış giyilmesi ciltte tahrişe sebebiyet verebilir.

6. Varis Çorabı Nasıl Giyilir?

Varis çorabı sıkı yapıda tasarlanmıştır. Bu nedenle giymek ve çıkarmak çok da kolay değildir. Giyimi kolaylaştıran losyonlar kullanmak mümkündür. Çorabın kıvrılmaması ve katlanmaması gerekir. Aksi halde çorabın amacına ulaşması mümkün değildir.

Varis çorabı kullanmak veya hangi çeşidini nasıl kullanılacağınıza dair bilgi edinmek için en doğru adres bu alanda uzman kişilerdir. Varis sorunu için en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için uzman kişilerden yardım almak gerekir.

Yorum yapın