Ton Balığı ile Yoğurt Yenir mi?

Ton balığının tadı ve pratik yeme imkanları vermesinin yanında makarna ve salatada sürekli kullanırız. Halk olarak inanılan balık, ton balığı ile süt ürünlerinin birlikte tüketimi ile zehirlenmelere neden olacağı düşüncesi kişilerde balıkla yoğurt yenir mi sorusunu gündeme getiriyor. Bunun beraberinde de balıkla ayran içilir mi? Ya da ton balığı ile yoğurt yenir mi diğer sorular oluyor?

Balık ve Süt Ürünleri Birlikte Tüketilir mi?

Özellikle salatalarda ve sandviçlerde tükettiğimiz ton balığı sürekli sofralarımızda görmeye alışık olduğumuz ürünler. Bu aşamada sofralarımızdan eksik etmediğimiz yoğurt ve ayran ile balığın beraber tüketilip tüketilmediği de zehirlenme korkusu nedeniyle sorgulanıyor. Ancak ton balığı ile yoğurt yenmesinin sağlık açısından bir engeli olmadığı gibi sakıncası da bulunmuyor. Bu tamamen vatandaşların korkuyla yaratmış olduğu bir şehir efsanesi olarak yayılan bilgi kirliliğinden kaynaklanmaktadır.

Balıklarda bayatlama sonrası meydana gelen histamin bakterisinin zehirlemeye neden olduğu dikkate alındığında taze olan balıkla süt ürünlerinin tüketiminin de mümkün olabileceğini gösteriyor. Ancak ton ya da normal balık ile yoğurt ve ayranın da taze olması gerekir. Bayatlamış ürünlerde gıda zehirlenmeleri ortaya çıkabilir.

Alerjisi Olanlar Dikkat Etmeli

Balığa ve süt ürünlerine alerjisi olan insanlar bu anlamda dikkat etmeleri gerekir. Balığa, ton balığına ya da yoğur ve ayran gibi ürünlere alerjisi olan insanlar da mutlaka vardır. Kendileri bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiği bilincinde olmasına rağmen dikkat edilmesi gerekir.

Ton balığının tüketiminde dikkat edilmesi gereken husus balığın üretimi ile son tüketim tarihleridir. Bu tarih aralığını geçen ürünlerin tüketimi riskli olur. Ayrıca güvenilir marka ton balığı alımı da önem arz eder.

tabakta balık ve sebzeler

Balık Neden Zehirler?

Balıklar kısa sürede bayatlama sürecine giren ve hızlı bozulan gıdalardan biridir. Bu anlamda satışı esnasında bekleyen ürün ile tüketilecek zamana kadar geçen süre içinde bayatlar. Bayatlayan balıklarda zehirlenmeye neden olan histamin oranı artış gösterir. Bu şekildeki balıkları tüketen kişilerde de doğal olarak histamin zehirlenmesi yaşanır. Mide bulantısı ve kusma ile başlayan gıda zehirlenmeleri sonrası mutlaka en yakın hastanede tedaviye başvurulması gerekir.

Sağlıklı Bilgi:  Sahurda / İftarda Pastırma Yenir Mi?

Yorum yapın