Alkol testinin yanlış çıkması (Nefes ve Kan testi)

Polis çevirmesinde üfleme ile yapılan alkol testinin yanlış çıkması çok yaygın bir sorundur. Alkol içmediğiniz takdirde bile yüksek promilli alkollü sonuç çıkabilir. Bunun yediklerinizle alakası olabildiği gibi nefes ile yapılan alkol ölçüm aletinden kaynaklı bir sorun da olabilir. Polis çevirmesinde yanlış alkol ölçümünde ne yapabileceğinizi, haklarınızı ve hangi durumlarda kan testine başvurabileceğinizi bu yazıda derledik. Alkol testinin yanlış çıkması durumunda ne yapabilirim?

Alkol içmediğim halde polis çevirmesinde nefes ölçümünde alkollü çıktım neden? Ölçüm aleti yanlış ölçmüş olabilir. Tekrar üfleme testi isteyin. Pek çok polis bunu kabul etmez ve ceza yazar. Israrcı olun. Eğer yine de kabul etmezse hemen bir hastaneye gidin tavsiyem en yakın araştırma hastanesi olsun. Kan testiniz ile savcılığa gidip dava açabilirsiniz. Bu dava red yerse mutlaka danıştaya başvurmalısınız. Danıştay bu gibi durumlarda savcılıktan daha mantıklı davranıp davayı açabiliyor. (Mümkünse polise kan testi yaptırmaya birlikte gitmeyi teklif edin çünkü bazı hastaneler polis olmadan işlem yapmayabiliyor.)

Ehliyetinize el konulacağı için hastaneye giderken yaptığınız taksi masrafı ve ehliyetinize el konulduğu süre boyunca yaptığınız ulaşım harcamalarını rücu talepli yargı davası ile geri almanız mümkündür.

Alkol testinde nefesinizde alkol çıkmasının yediğiniz yemekler ve içecekler sebebiyle alkol metrenin yanlış ölçmesi mümkün. Tekrar üfleme ve kan testi sizi haklı çıkaracaktır.

Nefes testine girmekten korkuyorum, alkollü çıkarsam hakkımı arayamam ama kanımda alkol olmadığına eminim. Ne yapmalıyım?

Bu durumda alkolmetreye üflemeyi reddetmelisiniz. Yine ısrarcı olun gerekirse kavga çıkarın. Polis sizi kan testine götürmek ile mükelleftir. Ancak üflerseniz ve alkollü çıkarsanız bir önceki adımı takip etmelisiniz.

Polis çevirmesinden sonra kanda alkol testi yaptırmak için ne kadar zamanım var? En geç kaç saat sonra kan testi yaptırabilirim?

Sağlıklı Bilgi:  Sinek ısırığına ne iyi gelir?

Örnek olaylarda alkolmetrede alkol çıktıktan 2 saat sonra yapılan bir kan testi ile açılan davada valilik itirazı sonucu davanın kapatıldığı görülmüştür. Valilik ve emniyet 2 saat sonra kandaki alkol oranının azaldığını iddia etmekte ve kan testinin gerçeği yansıtmadığını savunabilir. Adli Tıp Kurumu alkolmetre cihazı nefes testinden sonra en geç 1 saat 30 dakika içinde kan testi yaptırılmasını öneriyor.

“Alkol testinin yanlış çıkması (Nefes ve Kan testi)” üzerine bir yorum

  1. Alkolmetreye üflemeden önce kolonya, parfüm gibi alkollü ürünler kullanmışsanız bir ihtimal içmemiş olsanız dahi cihaz alkollü gösterebiliyor. En güzeli araçta biraz keskin naneli şeker bulundurup çevirmeye yaklaşırken çiğnemek olacaktır.

    Yanıtla

Yorum yapın