Kışın kaç faktör korumalı güneş kremi kullanmalıyız?

Kışın güneş koruyucu krem kullanılır mı demeyin, özellikle öğle saatlerinde dışarıya çıkıyorsanız mutlaka güneşten korunmalısınız. Işınlar kışın ülkemize daha eğik açıyla geldiğinden öyle +50 faktör güneş koruyucu krem kullanmak zorunda değilsiniz. Kışın kullanılması gereken güneş kreminin 30 faktör ve üzeri olması yeterlidir.

Güneşten korunmak açık tenli insanlar, yanık hikayesi olanlar veya akne vb. cilt hastalığına sahip olan bireylerin korunması güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem, losyon sürmeleri tavsiye edilir. Ama güneş sadece onlara temas etmiyor, herkesin güneşten korunması gerekir. İllaki krem sürmek zorunda değilsiniz, güneşli havalarda şapka takıp, gölgede durmaya çalışarak da güneşten korunmak mümkün ama bu tabiki ışınların daha eğik geldiği kış ayları için geçerli. Yazın daha dik açıyla gelen güneş ışınları camdan, yerden yansıyarak cilde daha çok zarar veriyor.

Kışın 30 faktör güneş kremi kullanmak yeterli mi? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Hem yeterli hem yetersiz. Şöyle açıklayayım: Antalya’da güneşli bir kış gününde dışarıdaysanız 30 faktör güneş koruyucu krem yeterli olmayabilir bunun için 50 faktör kullanabilirsiniz. Ancak 50 faktör güneş kremlerinin yapısı daha yoğun ve emilimi zor olduğundan kullanmak istemeyebilirsiniz. Eğer Zonguldak’ta bulutlu bir kış gününde dışarıya çıkıyorsanız 30 faktör güneş kremi değil nemlendirici sürseniz cildinizi aynı şekilde koruyacaktır. Önemli olan güneşe maruz kalma süresi, güneş ışınlarının ne kadar dik geldiğidir.

30 faktörlü güneş kremlerini makyaj yaparken baz olarak kullanabilirsiniz. Yapısı müsaittir. Bu sayede teninizde güneş yanıkları oluşumunu engelleyebilir daha sağlıklı makyaj yapabilirsiniz.

Kışın güneş kremi kullanmanın bir diğer avantajı da cildinizi nemlendirerek çatlamayı engellemesidir. Cildiniz soğuk yüzünden kurumaz ve çatlamaz. Ekstra bir nemlendiriciye de ihtiyaç duymazsınız.

Sağlıklı Bilgi:  Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Güneş kremleri güneşe maruz kalmadan 15 dakika önce sürülmelidir kışın güneş kremi kullanırken de bu kural geçerlidir.

“Kışın kaç faktör korumalı güneş kremi kullanmalıyız?” üzerine bir yorum

  1. Örnekler için teşekkürler. Bölgesel olarak hiç düşünmemiştim bu olayı, tabi her yerin güneş faktörü farklı. Benim de cilt problemim nedeni ile düzenli olarak güneş kremi kullanmak durumundayım. Kullanmazsam ciddi kızarıklıklar meydana geliyor yüzümde. Bursa için 30 faktör yeterli oluyor…

    Yanıtla

Yorum yapın