Tavşan Eti Yenir mi?

Dinen hangi hayvanların etlerinin yenebileceğine dair belli açıklamalar bulunuyor. Bu anlamda sorulan sorulardan biri de tavşan eti yenir mi? Son olarak Diyanet İşleri Başkanlığınca tavşan eti ile ilgili açıklama tavşan eti haram mı? Helal mi? Açıklık getirildi.

Dinen haram değildir, sağlık açısından da tavşan eti tüm dünyada yaygın tüketilmektedir. Yani yenilebilir bir et türüdür.

Tavşan Eti Haram mı?

Resullullah efendimiz Hz. Muhammet tavşan etini yemezdi. Hiç yememiştir. Bu durum dinen sorgulanmalara neden olmuştur.

Dinimizce bazı hayvanların yenilmesi helal kabul edilirken bazılarının da yenilmesi uygun görülmemiştir. Zira bununla ilgili olarak etlerinin yenebileceği, etlerinin helal olduğuna dair görüş birliğine varılan hayvanlar ile ilgili Bakara 172 ile Maide 1 ve 4. ayetlerinde İslam alimleri dört grup halinde vermiştir. Bu gruplar içerisinde yer alan Tavşan eti de helal olan eti yenebilecek hayvanlar kategorisinde yer almıştır.

Evcil olarak yetiştirilen tavuk, kaz, ördek ve hindi gibi tavşan etinin de helal olarak tüketilebileceğini söylemek mümkündür.

Bu konuda en doğru kaynak olarak Diyanet’in kara hayvanlarının hangilerinin eti yenmez konusundaki cevabını okumanızı tavsiye ederiz.

Daha önce hazırladığımız kirpi eti yenir mi? içeriğimize bir göz atın!

beyaz tavşan resmi

Tavşan Eti Neden Yenmez?

Dinen uygun olmasına karşın tavşan etini yemeyenlerde yok değildir. Özellikle kediye benzetildiği için bir çok kesim tarafından tercih edilmediği gibi böyle bir düşünce bile akıllarına gelmez. Tavşan etini yemeyenler olarak alevi toplumunu da eklemek gerekiyor.

Alevilerin tavşan eti yememesi ise bir sünnetten ötürü gelmektedir. Peygamber efendimiz hiç tavşan eti yemediği için Aleviler ve Şiiler tavşan eti yemezler.

Sağlıklı Bilgi:  Diyette Sucuk Yenir mi?

Yorum yapın