Yavru Kediye Süt Verilir mi?

Toplumda doğru bilinen gerçekler vardır. Bunlardan biri de yavru kediye süt verilip verilmeyeceği üzerinedir. Kedilere bakım amaçlı ve karınları doyması için süt verme yoluna gidiyoruz. Bu anlamda özellikle yavru kedilere süt verilir mi sorusunun yanıtını bilimsel olarak öğrenmek doğru olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=g7oDSICRy1k

Kedilere süt verme alışkanlığı daha çok medyada gördüğümüzden kaynaklanıyor diyebiliriz. Teknik olarak sütü çük sevdikleri bir çok dizi ve çizgi filmlerde çocukluğumuzdan itibaren empoze edilen hususlardan biridir. Kedilerin laktoz hassasiyeti sebebi ile özellikle yavruyken inek sütü içmeleri zararlı olabilir.

Kedilere Neden Süt Verilmez?

Kedilere süt verilmez. Bunun nedeni ise sindirim sistemlerinde laktoz denilen bir enzimin olmamasıdır. Laktoz sindirim sisteminde olmazsa bağırsaklar yararlı besinleri alamazlar. Sonrasında ise laktoz ile emzim bulunmadığından dolayı kediler kendilerini kötü hissetmeye başlar ve sonrasında da ishal olurlar. Aşırı ishal olan kediler gençlik hastalığı denilen hususla karşı karşıya kalabilir.

Kedilerde durum böyle olunca yavru kediye süt verilmesi çok daha büyük vahim olayları beraberinde getiriyor. Zira yavru kediye süt vermek en kötüsüdür. Çünkü ishal olan yavru kedi bünyesi zayıf olmasından dolayı bu durumun üstesinden gelemeyebilir. Yavru kedilerde meydana gelen ishal ile yavru kendisine gelemez ve hayatını kaybedebilir. Bu sebeple yavru kedilere süt verilmemesi dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Süt Yerine Ne Verilebilir?

Süt yerine geçici olarak süt tozu verebilirsiniz.

Sokak Kedilerine Ödül Olarak Mama Verin

Toplum olarak bizler sokaklarda gördüğümüz hayvanlara bakma ve yiyecekler verme ihtiyacı duyarız. Bu anlamda ilk aklımıza gelen ise süt olmaktadır. Yanımıza gelen ve size sırnaşan kedilere hemen bir marketten süt alarak verme yoluna gitmeyi düşünürüz. Ancak ona ödül olarak vermeyi düşündüğümüz sütler aksine ceza olabiliyor. Kedilerde ve köpeklerde süt yarardan çok zarar teşkil edebiliyor. Gençlik hastalığı denilen ishal ile birlikte ölümleri beraberinde getiren sütler özellikle yavru kedilere verilmekten kaçınılmalıdır.

Sokak kedilerine ödül olarak vereceğimiz sütler yerine onlara alacağımız mamalar çok daha yararlı olacaktır. Bu anlamda kedilerin bakımı ve yaşaması için bulunulan bölgelerdeki Belediyeler gerekli yiyecek ve barınma ihtiyacını karışlanmasında öncü olabiliyor. Bu aşamada sokak kedilerini bu bakım evlerine alınmasında öncü olabilirsiniz. Hayvan sağlığı için takipte kalın.

Yorum yapın