Öksürüğü ne keser, ne iyi gelir?

Öksürüğe bal, zerdaçal, zeytin yağı gibi gıdalar iyi gelir. Peki öksürük aslında nedir? Boğazda ya da solunum yollarında yaşanan herhangi bir deformasyona vücudun verdiği tepkiye öksürük denir. Genellikle hastalık olarak görülen öksürüğün asıl amacı solunum yollarını korumaktır.

Öksürük birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Eğer öksürüğünüz balgamlıysa bu kronik olarak kabul edilir. Balgamlı öksürük üç haftaya kadar sürebilir. Sinüzit, farenjit, nezle ya da yabancı bir cismin akciğere kaçması ile oluşur. Eğer öksürükten balgam gelmiyorsa bu kuru öksürüktür. Bazı öksürüklerin sebebi psikolojik de olabilir.

Sık sık yaşadığımız bu durumda öksürüğe ne iyi gelir? Evde hemen öksürüğü ne keser? Hem yetişkinler hem çocuklar için öksürükten anında kurtulmanın bazı yöntemleri vardır. 

Bal

çiçek balı görseli
çiçek balı görseli

Malzemeler: 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı ılık su

Öksürük tedavi yöntemlerinin başında gelen doğal kaynaklardan en önemlisi baldır. Boğazdaki acıyı azaltıp balgam oluşumunu engeller. Boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Özellikle çocuklarda yaşanan öksürüklere iyi gelir. Kuru öksürüğü kesmek için 1 bardak ılık su ile 1 çay kaşığı balı, bal eriyene kadar karıştırın. Bu ballı su karışımını gün içerisinde birden fazla kez içebilirsiniz. Öksürüğünü anında geçirecektir.

Zerdeçal

zerdeçal bitkisi ve tozu

Malzemeler: 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, 1 bardak su

Zerdeçal geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan baharatlardan biridir. Kuru öksürüğe, balgamlı öksürüğe hızlı bir çözümdür. Bu yöntem için yaklaşık bir bardak su kaynatın. Kaynayan suyun içine bir çay kaşığı zerdeçal atın. Bu karışımı gün içinde birden fazla kez tüketerek öksürük probleminizi çözebilirsiniz. 

Ayrıca toz zerdaçal, bal ve limonu karıştırıp macun kıvamına getirdiğinizde de etkili bir antioksidan elde edersiniz. Toz zerdeçal acı olsa da hem nefesi açar hem de bal ile birlikte boğazı temizler.

Sağlıklı Bilgi:  Sakal kaşıntısı nasıl geçer?

Karabiberli zeytinyağı

tohum biçiminde karabiber baharatı

Malzemeler: 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tutam karabiber

Zeytinyağını bir tavanın içerisinde kısa bir süre ısıtın. İçerisine göz kararı bir tutam karabiber ekleyin. Hazırladığınız bu karışım ılık bir hale gelince, karışımı sırtınıza masaj yaparak sürün. Ardından bir bez yardımıyla sırtınızı sarın. Bu yöntemle kısa bir sürede öksürük kesilecektir.

Soğanlı su

birçok kuru soğan

Malzemeler: 1 kuru soğan, 1 tatlı kaşığı bal

Zengin bir besin kaynağı olan soğanın içeriğindekii asitler, enfeksiyon hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. 1 kuru soğanı 4’e kesip 1 bardak suyla birlikte kaynatın. Soğanlı su kaynadıktan 5 dakika sonra ocağı kapatıp karışımın biraz soğumasını bekleyin. İçilebilecek sıcaklığa geldiğinde karışımın suyunu süzüp bir bardağa aktarın. İçine bir tatlı kaşığı bal ekleyip bal eriyene kadar karıştırın. Bal eridikten sonra soğanlı suyu içebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemle öksürük hızlı bir şekilde geçecektir.

Bu yöntemlerle evdeki malzemelerle hızlı bir şekilde öksürüğü kesebilirsiniz. Çocuklarda da yetişkinlerde de oluşan öksürük için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Kuru öksürüğü hızlı bir şekilde kesmek bu yöntemlerle çok kolay.

Gece Gelen ve Geçmeyen Öksürükler

Herkes öksürür ancak öksürüğünüz uzun süre geçmiyor ve bütün gece sizi uykunuzdan ediyorsa durum ciddi olabilir. Hemen en yakın sağlık ocağına gitmenizi tavsiye ederiz.

Yapılan araştırmalara göre öksürük şuruplarının etkinliği şüphelidir. Bu sebeple boğazınızı temizlemek için yukarıdaki kürleri uygulayabilirsiniz.

Öksürüğü Geçirmenin En Etkili Yolları:

  • Sigara içiyorsanız en azından iyileşene kadar hemen bırakın.
  • Bir kap sıcak su ve başınıza geçireceğiniz havlu ile su buharı soluyun, bu sayede burun kanallarınız nemlenecek öksürüğünüz azalacaktır.
  • Sürekli olarak ılık çaylar için.
  • Bol su tüketin. Eğer balgamlı öksürüğünüz varsa su balgamınızı geçirecektir.
  • Odanızı sürekli havalandırın.
  • Doktorunuzun önerdiği grip, soğuk algınlığı ilacını kullanın.
  • Bol bol çorba için. Tavuk suyu, işkembe, kelle paça gibi çorbaları sirke ve limon ile daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Yorum yapın