1 Günde Sivilcelerden Kurtulmak

1 gün gibi kısa sürede sivilceden kurtulmak elma sirkesi, limon-yoğurt kürü ve aspirinin kurutucu etkisi kullanılarak mümkündür. Peki sivilce tam olarak nedir? Vücutta salgılanan yağların doğal yollarla dışarı atılamaması ile oluşan cilt problemine sivilce denir.

Doğal yollarla atılamayan yağlar, cildi yağlandırır ve ciltte siyah nokta oluşumu başlar. Bu siyah noktaları sıkılması ya da yanlış yöntemlerle tedavi edilmesi sonucu sivilceler ortaya çıkar. 

Vücudun herhangi bir yerinde çıkan sivilcelerle kesinlikle oynanmamalıdır, sıkılmamalıdır. Aksi takdirde ciltte kalıcı izlere sebep olabilir.

Sivilceye ne iyi gelir?

Sivilcelerden 1 günde kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz bazı tedaviler vardır. Yalnızca evdeki malzemeleri kullanarak sivilce tedavisi yapabileceğiniz yöntemler:

Elma sirkesi ile sivilce tedavisi

elma sirkesi ve kırmızı elmalar

Malzemeler: 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı su

Elma sirkesi, içinde bulunan laktik asit sayesinde birçok bakteri ve virüsle savaşma kabiliyetine sahiptir. Elma sirkesi, sivilce lekelerini ve sivilce izlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Sivilceden önce de fazla yağı kurutmak için cildinize elma sirkesi tedavisini uygulayabilirsiniz.

Sivilcelerinizi evde tedavi etmek için 1 yemek kaşığı elma sirkesini 2 yemek kaşığı su ile 1 dakika boyunca karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize bir pamuk yardımıyla nazikçe uygulayın. 10 dakika boyunca bekleyin ve cildinizi ılık su ile durulayın. Bu işlemi günde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Yoğurt ve limon kürü ile sivilce tedavisi

yoğurtlu yüz maskesi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı yoğurt, 5 damla limon

Yoğurt ve limon, vücuttaki aşırı yağ üretimini engeller. Böylece sivilce oluşumuyla etkin bir şekilde mücadele eder. Sivilcesiz bir ciltte sivilce oluşumunu engellemek için, sivilceli bir ciltte sivilceleri söndürmek için evdeki malzemelerle bu kürü uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı Bilgi:  Ameliyatlı Nasır Tedavisi ve Nasır Ameliyatları

Sivilcelerinizi kısa sürede tedavi etmek için 1 tatlı kaşığı yoğurdu 5 damla limon ile sıvı bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Temiz cildinize bu kürü sürün ve kür cildinizde kuruyana kadar bekleyin. Kürünüz kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın. 

Bu kürü düzenli olarak kullanırsanız sivilcelerinizden çok kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Ayrıca sivilcesiz ciltte de uygulanabilen bu kür ile sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Aspirin ile sivilce kurutma yöntemi

Malzemeler: 1 adet aspirin, 1 çay kaşığı su

1 çay kaşığı suya 1 adet aspirin ekleyin. Aspirini hafifçe karıştırarak suyun içinde çözülmesini sağlayın. Yaptığınız karışım katı bir hale gelecektir. Bir kulak çubuğu ya da pamuk yardımıyla temiz cildinizde bulunan sivilcenin üzerine hazırladığınız karışımı sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Karışım sivilcenizin üstünde kuruduktan sonra ılık suyla cildinizi durulayın.

Evde uygulayabileceğiniz bu basit yöntemlerle sivilcelerinizden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Sivilce için etkili kremler kullanmak veya sivilce lekelerine iyi gelen bitkisel yağlar ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın