Kivinin Faydaları: Birbirinden Önemli 9 Faydası!

Kış aylarında tüketilen kivi tropik meyveler arasında tadı ve besin değeri en yüksek olan meyvelerdendir. Kendisi kadar kabuğu da şifa kaynağıdır. Yeşil rengi ve desenleri ile göz zarafeti sunan kivinin başlıca faydaları şunlardır;

  • A, C ve K vitaminlerini barındırır.
  • Gribe karşı yararlıdır.
  • Sindirime yardım eder.
  • Kan basıncınızı düzenlemede yardımcı olur. Kalp sağlığınıza iyi gelir.
  • Canlı bir cilde sahip olmanıza olanak sağlar.
  • Nefes açar, astım belirtilerini en aza indirir.
  • Mideyi korur.
  • Soğuk algınlığına karşı endikedir( iyi gelmek).
  • Kılcal damarlarınızı güçlendirir.

Kivi Neye İyi Gelir?

A, C ve K vitaminlerinin doğal kaynağı konumundaki kivi güzel lezzeti bir yana besleyici özelliği de bulunmaktadır. Yüksek lif miktarı sindirim sistemini destekler ve kabızlığı önler. Kan basıncını düşüren kivi kan pıhtılaşmasının önüne geçer ve kalbinizin de dostudur. Vitamin kaynağı olan kivi yüksek besin değeri olmasına karşın alerjik faktörler de gösterebilir.

Aynı anda birden fazla verdiği tat ile en güzel meyveler arasında yerini alan kiviye karşı alerjisi olan kişilerde yan etkileri olabiliyor. Bu meyveyi tükettikten sonra dudaklarda, dilde şişmeler oluşuyorsa veya kusma ve karın ağrısı gibi etkenler gösteriyorsanız bunlar alerjik yan etkiler olabilir. Bu sebeple de en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda olacaktır.

kesilmiş birden çok kivi

Kivinin İçeriği

Günde bir adet tüketerek vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabileceğiniz kivinin içeriğinde A ve B vitamini ile fosfor, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller bulunuyor. Özellikle magnezyum ile potasyum oranının yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kivi güçlü bir antioksidandır! 140 gram kivi 90 kaloridir. 1 gr. protein, 1 gr. yağ, 21 gr. karbonhidrat ve 15 gr. şeker içerir.

Bağışıklığı destekleyen kivinin güçlü bir C vitamini kaynağı olduğu bilinmektedir. Günde iki adet kivi tüketmek, bir insanın ihtiyacı olan günlük C vitamini ihtiyacını sağlar. Astım hastalarının nefes darlığı semptomlarını en eza indirir. Söylemeden geçmeyelim ayrıca kivi, gözleriniz ile kalp sağlığınız açısından da önemli yarar sağlayan besinler arasındadır.

Sağlıklı Bilgi:  Hayıt Tohumu ile Göğüs Büyütme ve Gebelik

Hamilelikte Kivi Kullanımı?

Hamile hanımların merak ettiği konulardan birisi de gebelik dönemlerinde kivinin tüketilip tüketilemeyeceği yönündedir. Kivinin içeriğinde antioksidan maddeler, vitamin ve mineraller vardır. Bunlar anne ve bebek sağlığı açısından da önemlidir. Zira bağışıklık güçlendirici etki ile anne karnındaki bebeğin de gelişimine katkı sunduğunu söylemek mümkündür.

Yorum yapın