Diyette Patates Salatası Yenir mi?

Ara öğünlerin vazgeçilmezi haline gelen patates salatası, diyet yapmak isteyenlerin bırakmak zorunda kaldığı bir besindir. Bu nedenle patates salatasını arada bir olsa da yemek isteyenler, diyette patates salatasının yenilip yenilemeyeceği hakkında araştırma yapmıştır. Uzmanlara göre, patates yüksek oranda nişasta içerdiğinden dolayı, patatesin dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle patates salatası yemek isteyenler diyet listelerine çok sık tüketilmediği sürece eklenebilir.

Patates Salatası Yemek Kilo Aldırır mı?

Patates salatasının çok sık yenilmesi kilo aldırır. Fakat diyet listesine arada bir olmak şartıyla patates salatası ekleyen kişiler, aldıkları kaloriyi tekrardan yaktıkları sürece patates salatası yenebilir. Böylece patates salatası yemek isteyenler bu besinden vazgeçmeyerek arada birde olsa yiyebilir.

Diyetime Ne Kadar Patates Salatası Eklemeliyim?

Birçok yeşilliğin doğranması ve patatesin haşlanmasıyla yapılan patates salatası, en çok tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Bu yüzden diyet yapacak kişilerin diyet listelerin patates salatası eklemelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat patates salatası günlük yakılan kalori miktarını geçmeyecek şekilde hesaplanarak diyet listesine eklenmelidir. 

Patates Salatası Kaç Kalori ve Patates Salatası Besin Değerleri Nedir?

Patates haşlaması kapak
Patates haşlaması kapak

Patates salatasının yeterli oranda tüketilmesi sonucu kilo vermeye yardımcı bir besin haline gelir. Bu nedenle patates salatası yemek isteyenler, patatesin içerisinde bulunan nişasta ve kalori oranına dikkat ederek diyet listesine eklemelidir. Patates salatasının patatese göre ortalama olarak besin değeri cetveli şöyledir:

  • Patates salatasının yağ oranı: 0.1 g
  • 1 porsiyon patates salatası kaç kalori: 320 kcal
  • Yarım porsiyon patates salatasının kaç kalori: 16 kcal
  • Patates salatasının protein değeri: 2.57 g
Sağlıklı Bilgi:  Diyette Kepekli Makarna Yenir mi?

Patates Salatası Yemek Zararlı mı?

Patates salatası yemenin herhangi bir zararı yoktur. Özellikle patates salatası, diyet yapan kişilerin listelerine patates salatası eklemeleri ve diğer besinlerle düzenli bir şekilde tüketmeleri sonucunda kilo verme özelliğine sahip bir besindir. 

Spor Yaparken Patates Salatası Yiyebilir miyim?

Spor yaptıktan sonra harcanan enerji miktarına göre düşük besinlerin tüketilmesi gerekir. Aksi bir durumda yeniden kilo alınabilir ve sporun hiçbir faydası olmaz. Bu nedenle spor yaptıktan sonra patates salatası yemek isteyenler harcamış oldukları enerji oranına göre ve aşırıya kaçmadan patates salatası yiyebilir. 

Gece Yatmadan Önce Patates Salatası Yemek Kilo Aldırır mı?

Geceleri bir şeyler yemek tavsiye edilmiyor. Bu nedenle uyumaya 2 saat kala patates salatası yenilmemelidir.

Aç Karnına Patates Salatası Yenir mi?

Patates salatası, aç karnına yenebilen bir besindir.

Yorum yapın