Diyette Patates Kızartması Yenir mi?

Diyet yapmak isteyenler fakat patates kızartmasından vazgeçemeyenlerin en çok merak ettikleri sorular arasında diyette patates kızartmasının yenilip yenilemeyeceği sorusudur. Patates, içerisinde bol miktarda nişasta bulunduruyor. Bu yüzden kalorili bir besin olan patates, kilo sorunu yaşayan kişilerin uzak durması gereken bir besindir. Uzmanlara göre yağ ve kalori açısından yüksek miktara sahip olan patates kızartması, diyet listesinde çok sık yer almamak şartıyla arada bir eklenebilir. 

Patates Kızartması Yemek Kilo Aldırır mı?

Patates kızartması, kalori açısından McDonald’s gibi kızartmalarda yaklaşık olarak 323 kalori değerine sahiptir. Bu yüzden hem kalori hem de yağ açısından yüksek olması sebebiyle patates kızartması kilo aldırma özelliğine sahiptir. Fakat diyet listesine patates kızartması eklemek isteyenler, uzmanların görüşüne göre  günlük  harcamış oldukları kalori miktarına dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle patates kızartması sevenler aşırıya kaçmadıkları sürece diyet listelerine arada bir ekleyebilir.

Diyetime Ne Kadar Patates Kızartması Eklemeliyim?

Kalori, yağ, nişasta açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan patates kızartması, diyet listesinde çok sık yer almamalıdır. Aşırı tüketim kilo aldırmaya yardımcı olduğundan dolayı, patates kızarması arada bir diyette tüketilmelidir.

Patates Kızartması Kaç Kalori ve Haşlanmış Patatesin Besin Değerleri Nedir?

Kilo sorunu olanlar ve bu yüzden diyet yapmak isteyenler, uzmanlara göre patates kızarmasından uzak durmalıdır. Fakat patates kızartmasını diyet listesine eklemek isteyenler azda olsa ekleyebilir. Patates kızartmasının besin değeri cetveli şöyledir:

  • Patates kızartmasının yağ oranı: 31.5 g
  • 1 tabak  patates kızartması kaç kalori: 536 kcal
  • Yarım tabak patates kızartması kaç kalori: 268 kcal
  • Patates kızartmasının protein değeri: 4.4 g
Sağlıklı Bilgi:  Nescafe ve kahve zararlı mıdır, bağımlılık yapar mı?
baharatlı patates kızartması ketçap mayonez ve barbekü sosu

Patates Kızartması Yemek Zararlı mı?

Yağ açısından yüksek orana sahip olan patates sağlığa zarar veren bir besindir. Fakat dengeli bir şekilde tüketildiği taktirde zararı yoktur. Özellikle diyet yapanlar için sorun teşkil eden patates kızartması, diyet listesine çok az sıklıkta eklenmelidir.

Spor Yaparken Patates Kızartması Yiyebilir miyim?

Spor yaptıktan sonra kalori harcanacağı için, spordan sonra yakılan kaloriyi geri almamak için patates kızartmasının yerine kalori değeri düşük besinler tüketilmelidir.

Gece Yatmadan Önce Patates Kızartması Yemek Kilo Aldırır mı?

Uzmanlara göre gece uyumaya 2 saat kala herhangi bir şey yenilmemelidir. Gece yatmadan patates kızartması yemek kilo aldıracağı için, uyumadan önce tüketilmemesi gerekir.

Aç Karnına Patates Kızartması Yenir mi?

Patates kızartması aç karnına yenilebilen bir besin kaynağıdır.

“Diyette Patates Kızartması Yenir mi?” üzerine bir yorum

  1. Ben patates kızartmasından vazgeçemiyorum, diyet yaparken de yemeyi bırakamadım. Ama artık sadece haftada 2 gün ve çok küçük porsiyonlarda yiyorum. Hedef: 100 kilodan 60 kiloya düşmek.

    Yanıtla

Yorum yapın