Diyette Muz Yenir mi?

Kilo vermek amacıyla diyet yapanlar, günlük olarak hazırlamış oldukları diyet listesine uymaktadır. Diyet yapmak isteyenlerin en çok merak ettikleri sorular arasında diyette muzun yenilip yenilmediği sorusudur. Kalori açısından yüksek olan muz meyvesi, günlük alınan enerjiyi harcanan enerjiden daha yukarıya çıkarıyorsa diyete eklenmemelidir. Bunun yanına daha az kalorili muz kurusu yenilebilir.

Muz Yemek Kilo Aldırır mı?

C vitaminine sahip olan muzun lif oranı diğer besinlere göre daha fazladır. Bu yüzden diyet listesinde muzun yerine kalorisi düşük olan portakal gibi besinler tercih edilmelidir. Özellikle şeker oranının yüksek olması nedeniyle muzun kilo verdirdiğine çok fazla inanılmaması gerekir. Tam aksine aşırı tüketim sonucu kilo aldırabilir. 

Diyetime Ne Kadar Muz Eklemeliyim?

Kalori açısından yüksek orana sahip olan muzun diyet listelerinde fazla yer almaması gerekir. Muzun içerisinde bulunan bol mineraller sayesinde metabolizma hızı arttığından dolayı, zayıflama kolaylaşır. Fakat günde birden çok muz yiyenlerin muz tüketimini azaltmaları ve diyet listelerine haftada veya 5 günde bir muz eklemeleri gerekir. İnsanın şeker ihtiyacını karşılayan muz, genel olarak  kahvaltı sonrası tüketilebilir.

Muz Kaç Kalori ve Muzun Besin Değerleri Nedir?

Market rafında muz görüntüsü
Market rafında muz görüntüsü

Meyvelere oranla içerisinde yüksek oranda mineral taşıyan muz, fazla tüketim sonrası kilo almaya yardımcı olacaktır. Bu yüzden diyet yapanlar için meyve tüketimi oldukça önemlidir. Muzun besin değeri cetveli:

  • Muzun şeker oranı: 12 gram
  • Muzun yağ oranı: 0,3 gram
  • 1 adet muz kaç kalori: 88 kalori
  • Yarım muz kaç kalori: 44 kalori
  • Muzun protein değeri: 1,1 gram
Sağlıklı Bilgi:  Diyette Turşu Yenir mi?

Muz Yemek Zararlı mı?

Lif kaynağı açısından oldukça zengin olan muz, kasların güçlenmesini sağladığından dolayı faydalı bir besindir. Fakat diyet yapanlar için muz tüketimi zararlı olabiliyor. 

Spor Yaparken Muz Yiyebilir miyim?

Spora aç karnına başlamak önerilmediğinden dolayı, spordan 30 dakika veya 1 saat öncesinde muz yenilebilir.

Gece Yatmadan Önce Muz Yemek Kilo Aldırır mı?

Triptofan kaynağı olan uyumayı kolaylaştıracağından dolayı, dengeli tüketildiği taktirde gece atıştırmalığı olarak yenebilir.

Aç Karnına Muz Yenir mi?

Muz, aç karnına tüketildiğinden magnezyum oranını düşürüp kalbe zarar verebileceğinden dolayı, aç karnına tüketilmemesi gerekir.

Yorum yapın