Diyette Bal Yenir mi?

Diyet yaparak kilo vermek isteyenler arasında en çok tartışılan konulardan birisi, diyet programında balın yenilip yenilmeyeceği sorusudur. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kalori açısından fazla olan balın diyet programında tüketilmesinin faydalı olduğu iddaa ediliyor. İçerisinde karbonhidrat değerini karşılayacak vitaminin bulunması nedeniyle günlük olarak şeker ihtiyacını ve enerji açığını karşılamak isteyenler bal tüketebilir. Fakat diyet yapanlar bal tüketimine dikkat ederek balı diyet listelerine eklemelidir.

Bal Yemek Kilo Aldırır mı?

Bal sahip olduğu şeker oranı nedeniyle, bir çorba kaşığı balda 30 kalori bulunuyor. Uzmanlara göre balı tüketmek çok fazla abartılı olmadığı sürece kilo aldırmıyor. Bu nedenle balın diyet listesine eklenmesiyle günlük alınan kaloriyi geçmiyorsa balın kilo aldırmadığı belirtilmiştir. Bu yüzden bal her sabah bir kaşık olmak şartıyla diyet listesinde yer alabilir.

Diyetime Ne Kadar Bal Eklemeliyim?

Şeker oranı açısından ihtiyacı karşılayacak şekilde şekere sahip olan bal, diyet yapan kişilerin enerji açığını yakalama konusunda oldukça idealdir. Bu yüzden diyetine bal eklemek isteyenler bir küçük yemek kaşığı veya suda eritilmiş yemek kaşığı olacak şekilde diyet listesine ekleyebilir.

Bal Kaç Kalori ve Balın Besin Değerleri Nedir?

bal yapan arılar

Şeker oranının yüksek olması nedeniyle diyet yapanlar balı tüketirken mutlaka aşırıya kaçmamalıdır. Balın besin değer cetveli şöyledir:

  • Balın şeker oranı: 82,12 g
  • Balın toplam yağ oranı: 0
  • Balın kalori değeri: 304 kcal
  • Yarın bal kaç kalori: 152 kcal
  • Balın protein değeri: 0.3 g
Sağlıklı Bilgi:  Diyette kısır yenir mi?

Bal Yemek Zararlı mı?

Vitamin açısından önemli bir besin kaynağı olan bal, faydalı olduğundan dolayı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda balın zararlı olmadığı belirtiliyor. Fakat diyet yapanlar için aşırı tüketim sonucu balın kilo aldırma özelliğinin bulunduğu belirtilmiştir.

Spor Yaparken Bal Yiyebilir miyim?

Spor esnasında enerji sağlamak amacıyla bal yenebilir. Doğal bir şeker olan balın uzmanların görüşüne göre spor yaparken yenilebileceği söyleniyor.

Gece Yatmadan Önce Bal Yemek Kilo Aldırır mı?

Balın şeker değeri yüksek olduğundan dolayı, aşırı tüketildiği takdirde kilo aldırma özelliğine sahiptir. Özellikle yatmaya 2 saat kala hiçbir gıdanın tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bu yüzden gece yatmadan 2 saat önce balın tüketilmemesi gerekir.

Aç Karnına Bal Yenir mi?

Beynin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan balın uzmanlara göre sabahları aç karnına yenilmesi gerekir. Aç karnına yenilen balın insan vücudundaki salgıları düzenlediği belirtilmiştir.

Yorum yapın