Diyette makarna yenir mi?

Besin değeri açısından önemli olan makarna, öğle yemeklerinde veya ara öğünlerde tüketilebiliyor. Diyet yapmak isteyenler, makarnayı tüketip tüketmeleri konusunda tereddütte kalmıştır. Karbonhidrat açısından oldukça önemli olan ve sağlıklı besleyiciler arasında bulunan makarna, kalori miktarına göre tüketilirse öğün açısından alternatif besinler arasında yer alıyor. Bir porsiyonu yaklaşık olarak 250-350 gram olan makarna bir öğün için tok tutma hissi uyandırır. Protein açısından yüksek olan ve durum buğdayı sayesinde elde edilen makarna, B vitamini açısından önemli olduğu için diyet yapanların fazla kilolarının sorumlusu tek başına makarna değildir. Bu yüzden uzmanlara göre düzenli beslenme de yapılan diyet programında makarna yenebilir.

Diyetime Ne Kadar Makarna Eklemeliyim?

Diyete başlayanlar öncelikle makarnayı bırakarak diyete başlar. Oysaki diyet yaparken makarnayı bırakmak gerektiği konusunda herhangi bir bilimsel dayanak yoktur. Bu yüzden karbonhidrat almak için makarna şarttır. Fakat diyet yapanlar için makarna tüketimi ölçülü olmalıdır. Yani açlığı yatıştırmak için makarna tüketilebilir. Çünkü makarnanın içerisinde kalp ve damar hastalıklarını yitirme gibi vitaminler faydalı olmaktadır. Makarna yemek isteyenler diyet yaptıkları esnada günlük olarak sabitlenen kalori miktarının üzerine çıkmamaları gerekir.

Makarna Kaç Kalori ve Makarnanın Besin Değerleri Nedir?

Karbonhidrat açısından önemli bir besin kaynağı olan ve durum buğdayından elde edilerek hazırlanan makarna, diyet yapanların bırakmaması gereken bir besindir. Fakat aşırı tüketim sonucu makarna kilo almaya yardımcı olmaktadır.  Makarnanın besin değerleri cetveli şöyledir:

  • Makarnanın yağ oranı: 0,89 g
  • Bir porsiyon makarna kaç kalori: 120 kcal
  • Yarım porsiyon makarna kaç kalori: 60 kcal
  • Makarnanın protein değeri: 0.89 g
Sağlıklı Bilgi:  Böcek yemek yararlı mı?
bolonez soslu makara

Makarna Yemek Zararlı mı?

Sert durum buğdayından yapılan makarna karbonhidrat açısından sağlığa oldukça faydalıdır. Fakat diyet yapan kişilerin diyet programında makarnanın yer alması durumunda, gerekli ölçüde tüketimin yapılması gerekir. Bu yüzden uzmanlara göre makarna yenilmesi zararlı değildir.

Spor Yaparken Makarna Yiyebilir miyim?

Aşırı kiloların sorumlusu sadece makarna olmadığından dolayı, denge korunduğu sürece makarna yenilebilir. Spora başlayanlar sporun ardından hafif porsiyonlu makarna tüketerek karbonhidrat dengelerini koruyabilir.

Gece Yatmadan Önce Makarna Yemek Kilo Aldırır mı?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre yatmadan 2 saat öncesine kadar gıda tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Makarna tüketimi de yatmadan önce tüketilmemesi gereken gıdalar arasındadır.

Aç Karnına Makarna Yenir mi?

Makarna, özel buğdaydan elde edilen bir ürün olduğundan  ve karbonhidrat arasında önemli besin olduğu için sabahları aç karnına yenebilir.

Yorum yapın