Diyette Kepekli Makarna Yenir mi?

Protein içeriği yüksek olan ve undan elde edilen makarna ölçülü tüketildiği takdirde diyetlerde yenilebilir. Durum buğdayından elde edilen makarna uzun süreli tok tutmaya yardımcı bir besindir. Özellikle makarnanın kepekli olanı tercih edilebilir. Kepekli makarna diğer besinlerle birleştirildiği takdirde diyet listesinde yer alabilir.

Kepekli Makarna Yemek Kilo Aldırır mı?

Makarnanın aşırı tüketilmesi sonucu kilo alınmaya başlar. Bu yüzden diyet listesine makarnayı eklemek isteyenler kepekli makarnayı ekleyebilir. Kepekli makarna, düzenli ve ölçülü kullanımı sonucu kilo aldırmaz. Kepekli makarnanın normal makarnaya göre tok tutma süresi daha uzundur. Günlük harcanan kalori miktarını geçmediği sürece kepekli makarna diyette yenilebilir.

Diyetime Ne Kadar Kepekli Makarna Eklemeliyim?

Lifli yiyecekler arasında yer alan kepekli makarna, uzmanlara göre kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin tercih edebileceği bir besin türüdür. Kepekli makarnanın kalorisi ne kadar düşük olsada çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Kepekli Makarna Kaç Kalori ve Kepekli Makarnanın Besin Değerleri Nedir?

Kepekli olan her besinin kalori değeri düşük olduğu için, kepekli makarnanın da besin değeri normal seviyededir. Bu nedenle makarna yemekten vazgeçemeyenler diyet listesine kepekli makarnayı ekleyebilir. Kepekli makarnanın besin değeri cetveli şöyledir:

  • Kepekli makarna yağ oranı: 1.43 g
  • 1 porsiyon kepekli makarna kaç kalori: 169 kcal
  • Yarım porsiyon kepekli makarna kaç kalori: 84.5 kcal
  • Kepekli makarnanın protein değeri: 5.24 g

Kepekli Makarna Yemek Zararlı mı?

Kepekli makarna yemenin diyetisyenlere göre herhangi bir zararı yoktur. Fakat aşırı tüketildiğinde kilo aldırma özelliğine sahip olduğundan dolayı kepekli makarnanın diyetlerde nadiren tüketilmesi gerekir. 

Sağlıklı Bilgi:  Diyette Bal Yenir mi?

Spor Yaparken Kepekli Makarna Yiyebilir miyim?

Yağ oranı yüksek sosların makarnada kullanılmadığı sürece spor sonrası yenilebilir. Kepekli makarna diyet yapanları daha tok tutacağından dolayı, hem spor sonrası yenebilir hemde diyet listesinde yer alabilir.

Gece Yatmadan Önce Kepekli Makarna Yemek Kilo Aldırır mı?

Gece yatmaya 2 saat kala herhangi bir besinin tüketilmemesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu yüzden kepekli makarna tüketimi de yatmadan 2 saat öncesine kadar tüketilmemelidir. Aksi takdirde dengesiz beslenme kilo aldırabilir.

Aç Karnına Kepekli Makarna Yenir mi?

Kepekli makarna aç karnına yenebilen bir besin kaynağıdır. Aç karnına yenilmesi sonucu tok tutacağından dolayı, diğer besinlerin tüketimi azalacaktır. Kepekli makarnanın nasılsa kalorisi düşük diye fazla tüketilmesi kilo aldırmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle kepekli makarna uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda diyet listesinde yer almalıdır.

Yorum yapın