Diyette Turşu Yenir mi?

Yaz ve kış ayalarının vazgeçilmezi olan ve sofraların yanında yer alan bir besin olan turşu, kalori bakımından düşük değere sahiptir. Özellikle diyet yapanlar listede turşunun yer alıp almayacağını merak etmiştir. Uzmanlara göre metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan turşu, diyet listesinde yer alabilir. Fakat turşunun aşırı tuza sahip olmasından dolayı, tuz kısıtlaması olan kişilerin turşu yememesi gerekir. 

Turşu Yemek Kilo Aldırır mı?

Turşunun düzenli bir şekilde yenmesi sağlık ve diyet açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle uzmanlara göre diyette turşunun yenilmesi kilo aldırmaz. Özellikle turşunun doğru bir şekilde tüketilmesi sonucundan diyet yapanlar turşunun faydası göreceklerdir. 

Diyetime Ne Kadar Turşu Eklemeliyim?

Aşırı tuza sahip olan turşu, tansiyonu olan kişiler için zararlıdır. Özellikle salatalık turşusu daha çok yendiği için, tuz tüketilmemesi istenen kişilerde ödem ve şişkinliğe yol açar. Bunun dışından diyet yapacak kişiler diyet listesine turşu ekleyebilir. Fakat turşunun diyet listesine eklenmesi, uzmanların önerileri doğrultusunda ve harcanan kalori miktarını geçmeyecek şekilde eklenmelidir. 

Turşu Kaç Kalori ve Turşunun Besin Değerleri Nedir?

bir kase salatalık turşusu
bir kase salatalık turşusu

Yağ ve kalori açısından düşük besin değerine sahip olan turşu, her ne kadar fazla tuza sahip olsa da sevilerek yenen bir besindir. Bu yüzden diyet yapan kişilerin turşu yerken bazı konulara dikkat etmeleri gerekir. Turşunun besin ve kalori değeri cetveli şöyledir:

  • Turşunun yağ oranı: 0.1 g
  • 1 porsiyon turşu kaç kalori: 7 kcal
  • Yarım porsiyon turşu kaç kalori: 3.5 kcal
  • Turşunun protein değeri: 0.3 g
Sağlıklı Bilgi:  Diyette Patates Kızartması Yenir mi?

Turşu Yemek Zararlı mı?

Turşu yemenin tuza karşı sorunu olmayanlar için herhangi bir zararı yoktur. Özellikle diyet yapacak kişilerin kilo vermelerine yardımcı olan turşu, diyet listesine gönül rahatlığıyla eklenebilir. Böylece dengeli tüketim sonucu daha kilo verdiğinizi hissedecek ve diğer besinlerle birlikte vücudunuzun daha sağlıklı olduğunu hissedeceksiniz.

Spor Yaparken Turşu Yiyebilir miyim?

Spor sonrası harcanan kaloriyi geri almamak için, kalori değeri düşük besinlerin tüketilmesi gerekir. Spor sonrası istek anında yenebilen besinler arasında turşu bulunuyor. 

Gece Yatmadan Önce Turşu Yemek Kilo Aldırır mı?

Sağlık için gece uyumaya 2 saat kala herhangi bir besinin tüketilmemesi gerekir. Bu yüzden yükse oranda tuza sahip olan turşunun da gece uyumadan önce tüketilmemesi gerekir. 

Aç Karnına Turşu Yenir mi?

Turşu, diyet listesinde yer alan ve iştah kapatıcı bir besin olduğundan dolayı, aç karnına yenilebilir. 

Yorum yapın