Diyette kısır yenir mi?

İnce pilavlık bulgurdan yapılan kısır, misafirler için vazgeçilmez bir yemektir. Bir porsiyon kısır yaklaşık olarak 162 kaloriye sahiptir. Bu yüzden diyet programı hazırlayan kişiler diyet listesinde kısırın yer alıp almayacağını araştırmıştır. Diyete uygun hale getirilen kısır diyet için uygulanabilir. Kısırın bir yemek kaşığı ortalama 25 kalori olduğu belirtiliyor. Zayıflamak isteyenler diyet programına kısır ekledikten sonra tuz kullanımını azaltmalı ve nar ekşisi, zeytinyağı gibi malzemelerin tüketimini az tutarak kısır diyete uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Kısır Yemek Kilo Aldırır mı?

Diyete uygun hale getirilen kısır, kilo aldırmayacağından dolayı, kısır yerken kilo almamak için bazı önemli konulara dikkat edilmelidir. Özellikle kısıra metabolizmayı hızlandıran nane, kimyon katılmalı günlük olarak alınan toplam kalori sayısı, tüketilen kısırdan alınan kalori sayısının altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Diyetimi Ne Kadar Kısır Eklemeliyim?

dolu dolu lezzetli kısır
dolu dolu lezzetli kısır

Tuz oranının azaltılarak diyet listesine eklenmesi sonucu, listede yer alan ve diğer yemeklerle birlikte tüketilmesi sonucu kilo vermeye yardımcı olan kısır, diyet listesine bir yemek kaşığı olacak şekilde eklenmelidir. Kısırı ana öğünde yemek isteyenler için 4 yemek kaşığı diyet listesi için uygundur.

Kısır Kaç Kalori ve Kısırın Besin Değerleri Nedir?

Diyet  için tüketilen kısırın besin değeri cetveli şöyledir:

  • Kısırın yağ oranı: 3.4 g
  • Bir porsiyon kısırın kalori değeri: 162 kcal
  • Yarım porsiyon kısır kaç kaloriye: 81 kcal
  • Kısırın protein değeri 4.2 g

Kısır Yemek Zararlı mı?

Ölçülü bir şekilde tüketilmesi sonucu kısırın herhangi bir zararı bulunmuyor. Köftelik bulgurdan yapılan ve severek yenen bir salata türü olan kısırın uzmanların görüşüne göre, diyet yapanların diyet listesinde az oranda bulunması gereken bir besindir.

Sağlıklı Bilgi:  Aloe Vera Yenir mi? Aleo Veranın 10 Faydası!

Spor Yaparken Kısır Yiyebilir miyim?

Potasyum ve kalsiyum açısından faydalı bir besin kaynağı olan kısır, spor yaptıktan sonra tüketilebilen bir besindir. A ve C vitaminlerini içeren kısır, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve metabolizmanın yükselmesine yardımcı olduğundan dolayı, diyet yapanlar spor sonrası belirlenen miktarda kısır yiyebilir.

Gece Yatmadan Önce Kısır Yemek Kilo Aldırır mı?

şeffaf kasede kısır fotoğrafı
şeffaf kasede kısır fotoğrafı

Bulgurdan pişirilerek yapılan kısır gece tüketilmemesi gereken bir besindir. Çünkü uyumaya 2 saat kala herhangi bir besinin tüketilmemesi gerekir. Diyet açısından da yatmadan önce kısır yenilmemelidir.

Aç Karnına Kısır Yenir mi?

Kısır, nar ekşisi yani şeker içeren bir yemek olduğu için kısır, aç karnına değil de çay saatlerinde yenilmesi önerilen bir yemektir.

Yorum yapın