Adet Kabı nedir, nasıl kullanılır?

Günümüzde ped ve tampona alternatif olarak, atık üretmeyen bir seçenek arayan çevreci kadınlar adet kabı yani menstrual kap kullanmaya başladı. Henüz ülkemizde yeni yeni kullanılan bu ürün ilk bakışta biraz tuhaf gelse de gayet güzel sonuçlar alabiliyorsunuz.

Adet kabı nedir?

Adet kabı (Menstrual Kap), regl dönemlerinde hijyen için ped ve tampona çevreci bir alternatiftir. Vajinal bölgenin içine yerleştirilen adet kabını kullanmak oldukça basittir. Kap içeriye yerleştirildikten sonra adet kanı bu kabın içine dolar ve tuvalette boşaltıp, temizledikten sonra tekrar yerleştirirsiniz. Sonuçta çöpe attığınız bir atığınız olmaz, tekrar kullanılabilir bir ürün kullanarak doğaya da faydalı olursunuz.

Adet kabı nasıl kullanılır?

5 Adımda adet kabının doğru kullanımını anlattık.

adet kabı kullanımı resimli anlatım
adet kabı kullanımı resimli anlatım (büyütmek için tıkla!)
  1. Adım: Temizlik, ilk olarak kabı ellemeden önce ellerinizi bir tonik veya antibakteriyel bir temizleyici ile siteril hale getirmelisiniz.
  2. Adım: Oturur veya çömelik pozisyonda menstrual kabı dikey silindirik olarak katlayın. Bacaklarınızı açtığınız takdirde daha rahat yerleştirebilirsiniz.
  3. Adım: Doğru Yerleştirmek, Adet kabını vajinanızın içine sokun, ardından içeride açılıp açılmadığını kontrol etmek için daha öncesinden siteril hale getirdiğiniz parmağınız ile kabın çevresini kontrol edin.
  4. Adım: Doldur-Boşalt, Adet kabı gün içerisinde 6-12 saat arasında dolacaktır. Kanamanızın akışına bağlı olarak bu süre değişebilir. Günde 3-4 kez boşaltmanız tavsiye edilir. Bu kaplar genelde ölçme değerleri ile yapılır. Bu sayede kaç saatte kaç ml dolduğunu öğrenebilirsiniz.
  5. Adım: Doğru Boşaltmak ve Adet Kabı Temizliği, Adet kabının dibini iki parmağınızın arasında sıkın ve içeriği tuvalete dökün. Önce soğuk su ile durulayın, bu koku yayılmasını ve renk atmasını engelleyecektir. Sonra sıcak su ile bir temizleyici kullanarak adet kabını siteril hale getirin.
Sağlıklı Bilgi:  Adet kanı neden pis kokar?

Adet kabı katlanır bir yapısı olduğu için kolaylıkla cüzdanda taşınabilir.

adet kabı cüzdanda taşınabilir mi?

Kızlık zarını bozar mı? Bakireler nasıl kullanmalıdır?

En çok sorulan soru tıpkı tamponda olduğu gibi adet kabını bakireler kullanabilir mi? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Açıklamak gerekise, adet kabının daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kişiler için özel yapılmış modelleri mevcut. Bu modeller aynı zamanda hafif kanaması olan kadınların kullanacağı şekilde yapılıyor. Ancak kızlık zarı çok esnek bir yapıdadır. Adet kabı veya tampon bunu delecek kadar güçlü cisimler değillerdir.

Bakireler kullanırken özellikle sizi rahatlatacak bir ortamda değiştirmeye özen gösterin. Gergin veya stresli olduğunuz takdirde vajinal duvarlar sertleşecek ve kızlık zarına zarar vereceksiniz.

Özel Hastadoktor.com Uyarısı: Bu yazı yazılırken çeşitli kaynaklardan kızlık zarının bozulmadığını doğrulasam da riske atmamanızı öneririm.

Fiyatları

Adet kabı kullanmak yanında ekonomik olarak bir külfette getiriyor ne yazık ki, adet kaplarının fiyatı 80-160 lira arasında değişirken temizleme toniği, mendili vs. derken fiyat uçuyor. Benim tavsiyem çevreci kaygılarınız yoksa tampon kullanmanın daha ucuz bir alternatif olduğudur.

Yorum yapın