Sivilcelerimden nasıl kurtulurum?

Sinir, stres, geçim sıkıntısı, aşk, meşk derken yüzümüzde, oramızda, buramızda sivilceler çıkıyor. Zaman zaman bir iki günde geçen bu küçük şeyler bazen haftalar boyu yüzümüzde kalıyor. Hatta bazıları gitse de izleri kalıyor, dünyayı yaşanmaz hale getiriyorlar. Sizlere sivilcelerden kurtulmak için birkaç öneri sıraladım. Elbette burada yazdıklarım hafif tedaviler, sonuçları uzun vadede gözüken ancak sağlam temelli tedaviler. İlaçla tedavi yerine daha çok temizlik, bakım ve günlük rutinler üzerine bir şeyler yazmaya çalıştım. Eğer daha güçlü bir şey arıyorsanız zaten 6-7 aylık cildinizde dökülmedik yer bırakmayan, dışarı çıkarmayan, insanın psikolojisini bozan ilaçlar kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak ben bunu önermiyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız buyrun yazıya…

Yaşam tarzınız ile değiştirin

Yaşamızını düzenlemek, rutinlerinizi sivilcesiz bir yaşam için uygun hale getirmelisiniz. Sizin de bildiğiniz gibi teni sürekli temiz tutmak, sekiz saat uyumak, tonla su içmek yapılması gereken rutinler. Ancak bu rutinleri zaman zaman atlayabiliyoruz, bunları sürekli yapmaktan sıkılabiliyoruz. Bu hiç sorun değil. Bu sizin yapınıza aykırıdır ve aşama aşama ilerlemeniz gereken bir düzendir. Bizim odaklanmamız gereken değiştirebileceğimiz kötü alışkanlıklarımız. Bunlardan en temeli sivilceler ile oynamak! Sivilceleri sıkmak, kaşımak kadar sivilce çoğaltan başka bir aktivite yoktur. Bir sivilceyi sıktığınızda siz ne kadar kanatsanız da içinde hala bir miktar kalacak ve ileride o bölge ve çevresinde daha kötü bir biçimde sivilceleriniz artacaktır. Bu yüzden sivilcelerinizi asla sıkmamalısınız.

Arındıcılar ve cilt temizleyiciler ile Gözeneklerinizi açın

Tüm o caf caflı reklamlara rağmen anında büyüleyici sonuçlar almanızı sağlayacak bir ürün veya kür yoktur.

Hafif temizleyiciler: Günde bir veya iki kere nemlendirici hafif bir sabun veya temizleyici jel ile yüzünüzü ve vücudunuzu yıkayın. (Dove, Neutrogena, Garnier gibi piyasadaki ucuz temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Bilgi:  Kantaron yağı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir?

Maskeler ve peeling: Kil maskeleri ve peeling ile haftada en az 2 kere gözeneklerinizi açmalısınız. Çünkü tıkalı gözenekler zamanla sivilcelere dönüşebilir.

Retinol: Bu maddeyi içeren kremler kullanarak cildinizdeki kırışıklıkları ve sivilce lekelerini azaltabilirsiniz. Retinol A vitamini içerdiğinden cildinize iyi gelecektir. Piyasada reçeteli veya reçetesiz retinol içeren kremler bulunmaktadır.

Bakterilerle savaşın: Sivilcelerle savaşmanın daha doğrusu bir sivilceyi öldürmenin en sağlıklı yollarından biri de içerdiği bakterileri öldürmektir. Benzoyl peroxide içeren jeller kullanabilir veya her eczanede satılan İmex ve türevi kremleri sivilcelerin üzerine uygulayarak kullanabilirsiniz.

Yorum yapın