Diyette Dondurma Yenir mi?

Dondurma, gencinden yaşlısına her kesimin severek tükettiği bir besindir. Bu yüzden dondurmadan asla vazgeçilmediği için, diyet yapanlar dondurmanın diyet listesine eklenip eklenemeyeceği konusunda tereddütte kalmıştır. Tüketilen dondurmanın kalori miktarı dondurmanın içeriğine göre değişmektedir.

İçerisinde protein, lif, kalsiyum, potasyum gibi maddeler bulunduğundan dolayı diyet yapanlar dondurma yiyebilir. Dondurmanın diyet listesine doğru miktarda eklenmesi sonucu yaz aylarında diyet yapanlar kendilerine serinlik olsun diye dondurma tüketebilir.

Dondurma Yemek Kilo Aldırır mı?

Dondurmanın aşırı şekilde yenilmesi kilo almaya yardımcı olur. Özellikle diyet listesine dondurma eklemek isteyenler doğru miktarda ekleme yapmalıdır. Dondurmanın düzenli ve dengeli tüketilmesi sonucu, günlük harcanan kalori miktarından fazla olmadığı sürece kilo aldırmaz.

Diyetime Ne Kadar Dondurma Eklemeliyim?

Diyete dondurma eklemek isteyenler dondurmayı uzmanların önerileri doğrultusunda ara öğün olarak tüketebilir. Bu yüzden diyet yapanlar en fazla haftada 1 veya 2 defa dondurma tüketmelidir. Tüketilen dondurma  miktarı genel olarak top şeklinde olmalıdır.

Dondurma Kaç Kalori ve Dondurmanın Besin Değerleri Nedir?

bir porsiyon farklı aromalarda dondurma
bir porsiyon farklı aromalarda dondurma

Dondurma, kalori açısından yüksek olduğundan dolayı, diyet yapanlar mutlaka dondurmayı ölçülü bir şekilde yemelidir. Aşırıya kaçmadan tüketilen dondurma çeşitleri diyet listesine vücudun enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla ara öğünlerde tüketilmek amacıyla eklenebilir. Bir külah dondurmanın kalori ve besin değerleri cetveli şöyledir:

  • Dondurmanın şeker oranı: 19.49 g
  • Dondurmanın yağ oranı: 4.86 g
  • Büyük boy külah dondurma kaç kalori: 162 kcal
  • Küçük boy külah dondurma kaç kalori: 81 kcal
  • Dondurmanın protein değeri: 4.24 g
Sağlıklı Bilgi:  Nescafe ve kahve zararlı mıdır, bağımlılık yapar mı?

Dondurma Yemek Zararlı mı?

Dondurma yemek uzmanlara göre zararlı bir besin değildir. Fakat dondurmanın aşırı tüketilmesi sağlığa zarar vereceğinden dolayı, düzenli ve ölçülü dondurma tüketimi hem diyete hemde sağlığa yardımcı olabilir.

Spor Yaparken Dondurma Yiyebilir miyim?

Spor yaparken dondurma yemek vücudun bazı ihtiyaçlarını karşılayacağından dolayı, dondurmanın dengeli tüketilmesinde herhangi bir zarar yoktur. Potasyum ihtiyacını karşılayan dondurma, spor yapan kişilerin yorgunluğunu engelleyeceği için spor sonrası yenilebilir.

Gece Yatmadan Önce Dondurma Yemek Kilo Aldırır mı?

Dondurmanın tok karnına tüketilmesi önerilmediği için, dondurmanın ara öğünlerde tüketilmesi gerekir. Özellikle gece yatmadan 2 saat önce, dondurma yemek kilo yapabileceğinden dolayı, uzmanlara göre gece yatmadan önce dondurma tüketilmemesi gereken bir besindir.

Aç Karnına Dondurma Yenir mi?

Besleyici bir madde olan dondurmanın uzmanların önerilerine göre aç karnına yenilmemesi gerekir. Fakat ara öğün olarak aşırıya kaçmadan yenilebilir.

Yorum yapın