Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Vitamin hapları kilo aldırır mı?

13.02.2017
99
Vitamin hapları kilo aldırır mı?

Kısa cevap: hayır, kilo aldırmaz. Aksine bazı vitaminler kilo vermenize yardımcı olur.

Vitaminler, multi vitaminler, c vitamini, b vitamini derken hayatımızın her yerinde sağlık takviyesi adı altında ilaçlar içiyoruz. Son dönemde B12 ve C vitaminleri ise en popüler haplardan. Bunları hasta olduğumuzda, halsiz hissettiğimizde, çok önemli ve enerji isteyen işler yapacağımız günlerde tüketip bize destek olmalarını iyi hissettirmelerini umuyoruz. Ancak bu yaptığımız ne kadar doğru ve bu vitaminler kilolarımızı nasıl etkiliyor?

Her vitaminin kendine göre etkileri olmakla beraber bu yazıda üstünde durulan asıl konu sebze meyveden alınan vitaminler değil vitamin haplarıdır. Bu vitamin hapları yaklaşık 70 sene önce ilk olarak Robert R. Williams tarafından kapsülleştirilmiş ve yayılarak kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde ise düzensiz beslenme durumlarında doktor tavsiyesi olarak önerilmektedir. Ayrıca grip nezle gibi ilaçlarda da C vitamini desteği tavsiye edilirken vejeteryanların B türü vitaminleri alması şiddetle önerilmektedir.

Tüm bunları söyledikten sonra gelelim asıl meselemize Vitamin hapları kilo aldırır mı? Kısaca hayır diyebilirsiz bu soruya. Vitamin hapları kilo aldırmaz. Yıllar içinde yapılan araştırmalar sonucunda vitamin haplarının kilo aldırmadığı aksine B vitamini kullanan pek çok kişinin kilo vermeye başladığı tespit edilmiştir. Burada C vitamini için parantez açılması gerekiyor.

C vitamini metabolizmayı biraz yavaşlatan bir vitamindir ve bu yüzden vücudun sindirim sistemi daha yavaş çalışacağından enerji ihtiyacı azalacak fazla kaloriler yakılamayacaktır. Nihayetinde de bir miktar kilo artışı görülebilir.

Vücudun her vitamine günlük farklı oranlarda ihtiyacı vardır. Bu oranların aşılmamasına dikkat edilmelidir. Vitamin haplarının kanser olma ihtimalini arttırdığı bilinmektedir. Bu doğrultuda kullanırken dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.