Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Sağlıklı Kilo vermek için kaç öğün yemeliyim?

08.02.2017
74
Sağlıklı Kilo vermek için kaç öğün yemeliyim?

Ah şu fazla kilolar… Her insanın problemi biraz kilo vermek. Bazılarımız düz bir karın için bazılarımız ise sadece iyi hissetmek için kilo vermeye çalışıyor. Ancak kilo vermek için öğün atlamak, tüm gün kendini aç bırakmak ne kadar sağlıklı? Sağlıklı kilo vermek için günde kaç öğün yemek yemeliyim?

Her canlı gibi insanın da ilkel bir hayatta kalma içgüdüsü vardır. Köpekler kemikleri gömer, karıncalar kış için yiyecek depolar, kuşlar yeni yerlere göç eder. Tek amaç hayatta kalmaktır. İnsanlar ne yapar derseniz. Bizler, insanlar da sonra kullanmak üzere her şeyi depolarız. Tabiki bunun çoğunu istemeden yaparız. Vücudumuz yani metabolizmamız bunu biz farkına varmadan yavaşça yapmaktadır. Nasıl mı? Hemen açıklayalım.

Hayatta kalma içgüdüsünden bahsediyordum. Eğer bir sağlık probleminiz veya hastalığınız yoksa günlük ihtiyacınız olan kaloriden fazla besin tükettiğinizde bu fazla kaloriler vücudunuzda sonra kullanılmak üzere depolanır. Bu depolama işlemini vücut yağlar aracılığı ile yapmaktadır. Tıpkı develerin hörgüçlerinde yağ biriktirip daha sonra suya dönüştürmesi gibi. Bu yağlar bizim göbeğimizde, gıdığımızda ve ne yazık ki popomuzda birikmektedir. İnsan kendini aç bıraktığında ise bu yağlar kullanılmaya başlanmakta ve doğal olarak zayıflanmaktadır. O zaman öğün atlamak ve kendimizi aç bırakmak kilo verdirir mi?

Ne yazık ki hayır. Zayıflamak için kahvaltı yapmadığımızda ve öğlen de azıcık bir yemek yediğimizde metabolizmamız hayatta kalma içgüdüsünün bir sonucu olarak akşam yemeğinde daha çok yiyip bu daha çok besini vücudunda tutmak istiyor ve daha çok yağ üretiyor çünkü yok olmaktan korkuyor.

Vücudu bu korkudan arındırmak için midemizi sürekli beslemeliyiz. Sakın aklınıza yağlı et yemekleri gelmesin. Benim kastettiğim lifli gıdalar. Midemizde şişecek ve bize tokluk hissi verecek olan bu gıdaların yanına meyve ve sebzeleri de eklediğimizde günlük vitamin mineral ihtiyacımızı da karşılamış oluyoruz. Her acıktığımızda bol lifli gıdalar tüketelim. Mesela günde 6 öğün lifli gıda yiyebiliriz. Böylece vücut hem tokluk hissi yaşıyacak hem de ihtiyacı olan kaloriyi yağları yakarak sağlayacaktır.

Sonuç olarak sık öğünler ile sağlıklı ve lifli gıdalar tüketmeliyiz. Böylece vücudumuzu tok tutup metabolizmamızın sürekli işlemesini sağlayabiliriz. Doğal bir sonuç olarak da zayıflarız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.