Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Neden Kilo Alamıyorum?

14.02.2018
82
Neden Kilo Alamıyorum?

Günümüzde çoğu kimsenin kilolarıyla ilgili problemleri olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Kilo problemi denildiğinde de akla ilk olarak fazla kilolar gelmektedir. Fakat bu yazımızda fazla kilolarla ilgili hususlardan bahsetmeyeceğiz. “Neden kilo alamıyorum?” diye merak eden sevgili okurlarımızın derdine derman olmaya çalışacağız.

Toplumumuzda zayıf insanlara karşı bir imrenme söz konusudur. Çoğu zaman zayıf olan kimselere bakarak ne güzel incecik, keşke ben de böyle zayıf olsam gibi yakınılmalara şahit olmuşuzdur. Belki sizler de bu tür sözler sarf ederek zayıflara özenmişsinizdir. Ama aslında zayıflık pek de özenilecek bir durum değil maalesef. Birçok rahatsızlıklar ve hastalıklar, vücudun kilo alamamasına bazen de zayıf olmasına rağmen kilo kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda neden kilo alamıyorum sorusuna cevap ararken şu hususlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • Metabolizmayı hızlı çalıştıran hormonal bozukluklar,
 • Emilim bozuklukları ve bağırsaklardaki parazitler,
 • Spor aktiviteleri nedeniyle alınan enerjiden daha fazlasının harcanması,
 • Yeme bozuklukları,
 • Zayıflatan hastalıklar ve kullanılan ilaçlar gibi etkenler kilo almaya engel teşkil edebilir. Ayrıca hızlı kilo kayıplarına yol açabilir.

Nasıl Kilo Alabilirim ?

Neden kilo alamıyorum sorusuna genel olarak cevap verdikten sonra gelelim nasıl kilo alabilirim sorununa cevap vermeye. Tıpkı aşırı kiloda olduğu gibi zayıflık da bir tür kilo problemidir. Üstelik kilo almak vermekten çok daha zor ve uzun bir süreçtir çoğu zaman. Bu nedenle kilo almaya başlamak için azimli ve kararlı olmak, bu süre zarfında da sabırla devam etmek çok önemlidir. Tıbbı müdahale gerektiren bir durum olmadığı sürece alanında uzman bir diyetisyen yardımıyla ayda ortalama 2 kilo alınarak bu süreç başarılı bir şekilde yürütülebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Uzmanların anlaştığı ortak zemin olan kahvaltıyı günün ilk saatlerinde erkenden yapmalı, asla atlanmamalı,
 • Kahvaltıda protein açısından zengin peynir, süt ve yumurta gibi besinler tercih edilmeli,
 • Düzenli ve kaliteli bir şekilde asla öğün atlamadan beslenmeye devam edilmeli,
 • Kas oranını dengede tutmak amacıyla karbonhidrat, protein ve yağ ihtiva eden besinler dengeli seçilmeli,
 • Bol bol spor yapılmalı, çünkü spor yapmak alınan besinlerin bir yandan vücut için gerekli olan enerjiye çevirirken bir yandan da kas gelişmesine yardımcı olarak alınan kiloların korunmasını sağlar.

Ara öğünlerde protein ve kalori değerleri yüksek olan besinler daha çok tercih edilmelidir. Bu amaçla kuru meyveler ve badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler tüketilmelidir. Asitli içecekler, çorba, şalgam suyu ve ayran gibi içecekler vücudu şişirerek daha kısa sürede tokluk hissi oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu tür içeceklerden uzak durmaya çalışılmalıdır. Hızlı sindirime neden olmaması için su bile en az 45 dakika sonra alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.