Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Nasır bandı ne zaman çıkarılır?

07.08.2018
500
Nasır bandı ne zaman çıkarılır?

Nasırlı bölgeye uyguladığımız nasır bandı 2 veya 3 gün süre ile kalmalıdır. Sonrasında çıkardığınızda bölge yumuşamamışsa veya pens ile alınamayacak durumdaysa bir nasır bandı daha yapıştırın ve yine 2 gün bekleyin. Nasırlı bölge yumuşayacaktır. Bir pens yardımı ile nasır dikkatlice çıkarılmalı sonrasında batikon ve nemlendirici sürülüp içi boş nasır bandı ile kapatılmalıdır.

Nasır yakılarında 3 er parça özlü nasır ve iki adet içi boş koruyucu nasır yakısı bulunmaktadır. Kutu içeriği genelde tüm markalarda benzerdir, ben Şanlı Nasır Yakısı‘nı kullandım oradan referans vererek yazıyorum bu yazıyı.

Nasır bandı çıkarıldıktan sonra tekrarlarsa ne yapılmalı?

Bazı nasırlar fiziki deformasyon sebebiyle değil de siğil virüsleri (herpes hpv) bulaşması sonucu oluşabiliyor. Bu nasır siğilleri derinin iyice içine gömülür ve tıbbi müdahale olmadan alınması zordur. Bu durumda doktora gidilip siğil virüslü nasır küçük bir ameliyat ile çıkartılabilir.

Virüs sebebiyle olmayan deformasyona bağlı nasırlarda ise eğer aynı bölgede nasır tekrarlanıyorsa sürekli yapılan hareketler ve kullanılan eşyalarda değişikliğe gidilmelidir. Örneğin ayakta çıkan nasırın sebebi yaptığınız işe uygun olmayan bir ayakkabı olabilir, ayakkabı değiştirmeseniz bile nasırlı bölgeyi korumak için iç tabanını silikonlu tabanlar ile değiştirebilirsiniz. Sürekli el işi yapıyorsanız da eldiven giyebilir kullandığınız eldiveni değiştirebilirsiniz.

Nasır oluşmaması için artık marketlerde de 4-5 liraya satılan ayak törpülerinden kullanabilir sonrasında sabah ve akşam yıkadıktan sonra nemlendirici krem sürmek de nasırlara iyi gelecektir.

Nasır bandı ne zaman çıkarılır sorusuna kısa ve doğru bir cevap yazmaya çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Unutmayın nasır sandığınız sertlikler illa nasır olacak diye bir şey yok belki de farklı bir hastalıktır. Uzun süreli devam eden kronik nasırlarınız için mutlaka en yakın aile hekiminize danışmalısınız.

Daha fazla bilgi için: Nasır Bandı Kaç Gün Kullanılmalıdır?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.