Hasta Doktor – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Kilo vermek için koşmak mı yoksa yürümek mi daha etkilidir?

11.02.2017
40
Kilo vermek için koşmak mı yoksa yürümek mi daha etkilidir?

Kısa cevap: koşmak.

Sağlıklı bir yaşam için artık spor bir şart oldu. Sürekli ofislerde, evlerde, kapalı alanlarda vakit geçiren insanların hareket etme oranları azalmasının sonucu olarak kilo alma sorunu karşımıza çıkıyor. Tabiki sadece hareketsizlik değil kısacık aralara sığdırılmaya çalışılan öğlen yemekleri yüzünden sağlıksız ve hızlı beslenme de bu duruma etkilidir. İnsanlar kendilerini bu durumdan kurtarmak içinse spor salonlarına kaydoluyor, vakit bulduklarında koşuya veya yürüyüşe çıkıyorlar. Peki spor yaparken tempolu bir yürüyüş mü yoksa koşmak mı kilo vermemize daha çok yardımcı olur?

İnsan vücudu hareket ettikçe ısınır ve metabolizması hızlanır. En basit belirtileri ise kalp ritmimiz ve nefes alıp verişimizdir. Bu hareketler sırasında terleyen vücut kendini temizlemeye başlar, toksitleri dışarıya atar, daha çok su tüketir. Ne kadar çok hareket ederseniz vücut o kadar çok terler, o kadar çok enerjiye ihtiyaç duyar ve enerji üretmek için o kadar çok da kalori yakar. Bu yakılan kalori oranını tamamen siz belirliyorsunuz. Yapacağınız bir saatlik koşu, tempolu bir yürüyüşten daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yani kazanan koşmak oluyor. Ancak tempolu yürüşler de hiç de azımsanmayacak kaloriler yakmanıza kilo vermenize yardımcı olur.

Asıl mesele sizin hangisinden zevk aldığınız. Her insan koşmaktan hoşlanmaz veya yürümekten. Bazı insanların yürümek için vakti yoktur. Günde 10 saat çalışan bir ofis elemanının sabah erken kalkıp bir saat yürümesi çok da mümkün görünmüyor ancak bu kişi 20 dakikalık kısa bir koşu yaparak metabolizmasını düzene sokabilir.

Sadece koşu ve yürüyüş ile bırakmayın. Türkiye’de yaşıyoruz ve her belediye çocuk parklarına çeşitli aletler yerleştiriyor. Bu spor aletlerini kullanın. 25 dakika koştuktan sonra vücudunuzun her kası ısınmış bir halde onu çalıştırmanızı, kullanmanızı bekliyor. Bundan sonra yapmanız gereken tamamen bünyenize göre şınav, mekik, ağırlık kaldırma ile sporunuzu biraz daha uzatmanız. İnanın bu ekleme ile daha çok enerji harcayacak daha çok sıkılaşacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.