Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Böbrek Taşı Düşürmenin Bitkisel Yolları

Böbrek Taşı Düşürmenin Bitkisel Yolları

Böbrek taşı düşürmek çok ağrılı bir süreçtir. Bu süreçte eğer ameliyat olmaktan çekiniyor ve alternatif çözümler arıyorsanız daha önce denenmiş, kimi hastalarda işe yaramış birkaç yöntemi derledim. Bu yöntemleri uyguladığınızda ağrılarınız azalacak ve böbrek taşınızı düşürmeniz için vücudunuzda uygun ortam hazırlanacak.

Sizlere birkaç bitkisel karışımın ve bunların sularını önereceğim. Bu karışımlar ile hem taşın yapısına bağlı olarak onu eritmeye hem de böbrek içi ve idrar yollarındaki damarlarınızın, üreterinizin iç duvarlarını genişletip kayganlaştırarak taşın atılmasını kolaylaştıracağız. Eğer böbreklerinizde ağrıdan çok batma, yanma hissediyorsanız taşınız idrar yollarına girmiştir. Ardından idrarınızı kontrol edebileceğiniz tercihen beyaz bir kaba yapmaya çalışın. İdrarınızda kan pıhtıları görürseniz iyiye işaret çünkü taş ilerliyor demektir.

Bu süreçte günde 3 litreyi aşan sular içmeye çalışın. Bu sayede idrar yollarınızı genişletip taşın ilerlemesini kolaylaştırabilirsiniz. Tabi bu süreçte yürüyüş, koşu, ip atlama gibi destekleyici sporlar yapmanız da sizin faydanıza. Eğer idrarınız iyice bulanıklaşırsa bilinki taş vücuttan atılmak üzere. Suya ve spora devam edin kısa bir sürede taş atılacaktır.

Taşı kaptan alıp hastaneye götürün ve test ettirin. Bu sayede taşın genetik yani vücudun ürettiği bir taş mı yoksa başka bir sebep ile mi olduğunu öğrenip ona göre tedbir alabilirsiniz. Dilerseniz taş atımınızı kolaylaştıracak ve taşı eritmenizi sağlayacak birkaç bitkisel önerimizi söyleyelim…

Karnıbahar ve Enginar Yaprağı

Bu iki bitkinin farklı özellikleri var. Karnıhabar bitkisi taşınızın erimesine yardımcı olurken enginar yaprağı ağrılarınızı azaltma konusunda fayda sağlar. Karnıbahar bitkisini ağzı kapalı bir tencerede 10 dakika kaynatıp suyunu gün boyu içiyoruz. Enginar bitkisini de farklı bir tencerede 10 dakika kaynatıp suyunu tüm gün içiyoruz. Hem ağrılarımız hafifliyor hem de taşın yapısını eriterek vücuttan daha kolay atılmasını sağlıyoruz. (Bir hasta doktor tavsiyesi ile kullanmıştır.)

Yapışkan Otu

Bu ot köylerde mahalle aralarında yetişen tadı inanılmaz kötü bir bitkidir. Bu bitkiyi de aynı şekilde kaynatıp yaklaşık 1.5 litre suyunu gün boyu içiyoruz. Deneyen bazı kişiler iki gün içinde turp gibi olduğunu söylüyor. (Bu yöntem de doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.)

İğde

Bir kilo kadar iğdeyi lapa lapa olana kadar kaynatıp ardından suyunu soğutup tülbent veya süzgeç ile süzün. Taş idrar yollarına girene kadar rahatlama sağlamasının yanında damarların iç yüzeyini kayganlaştırarak taşın atımını kolaylaştırır.

Eşkina Balığının Taşı

Bu balığın taşını ezip limon ile karıştırıldığında çok işe yaradığını söyleyenler de var.

Su ve Bitki Çayları

Buraya kadar hep sebzelerin kaynatılıp içilmesini önerdim. Bu sebze ve bitkilerin tabiki önemli etkileri var. Bazıları taşı eritiyor, bazılarının yapısında doğal ağrı kesiciler var ve bazıları da kayganlaştırarak taşın atımını sağlıyor. Ancak böbrek taşı hastalıklarının temel tedavisinde su kullanılır. Bu tip sebze ve bitkiler ile uğraşmak istemeyenlere bol bol ılık su içmelerini mümkünse içine bir miktar limon sıkmalarını öneriyorum. Ayrıca sürekli su içmekten sıkılıyorsanız bitki çayları da böbreklerinizi rahatlatacaktır.

Böbrek taşını düşürmek için bira içilir mi?

Bira içmek böbrek taşı oluşumuna sebep olur. Böbrek taşı düşürmek için bira içerken yanlışlıkla böbrek taşı oluşumuna sebep olursunuz. Bu konuyu şu yazımızda anlattık: Böbrek Taşı Düşürmek İçin Bira İçmek! Tıkla!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.