Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Bira Böbrek Taşına İyi Gelir Mi?

Bira Böbrek Taşına İyi Gelir Mi?

Halk arasında bira içmek böbrek taşını düşürür gibi bir inanış var. Böbrek taşınız var ise sıvı tüketmek böbrek taşını düşürür ancak bira ilk akla gelen çözüm olmamalıdır.

Bira içeriğindeki maya ve alkol sebebi ile böbrek taşı yapar. Yani sanılanın aksine bira içmek böbrek taşı düşürmek yerine durumu kötüleştirebilir.

Bira içmek yerine sadece su, mineralli su, mayasız içecekler tüketmek böbrek taşı rahatsızlıklarının giderilmesinde daha etkilidir.

Bira mesanedeki fazla idrarı çıkarmanıza yardımcı olabilir, dozunda içildiğinde vücuda yararları vardır hatta bazı klinik araştırmalar alkolsüz biraların (malt içecekler) annede süt yaptığını da yazmaktadır. Ancak bira böbrekleri alkol ve maya içerdiği için gereğinden fazla yorar ve böbrek taşı oluşumuna kadar giden rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Bize gelen sorularda günde 1 litre bira içiyorum böbrek taşıma iyi gelir mi? gibi ibareler yer alıyor. Bu gibi suallere bira yerine su içmeniz böbreklerinize daha faydalı diyerek cevap veriyoruz.

Böbrek taşı için bira içmek günah mıdır?

İşin bir de dini boyutu bulunmaktadır. Bira içmek islamiyette içeriğinde alkol bulunduğu için haram kabul edilir. Alkolsüz malt biraların içimi için herhangi bir yasaklama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlık açısından bu içecekler maya içerdiği için böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir.

Hz. Muhammed “Sarhoşluk veren her şeyden sakınınız” buyurmuştur. Ayrıca diyanet işleri de biranın haram olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştur.

Böbrek Taşını Geçiren İçecekler

Biraya alternatif olarak böbrek taşına iyi gelen içecekler de bulunmaktadır.

Su

Su, sadece su. Bütün doktorların üzerinde hem fikir olduğu bir konu vardır. Böbrekleri en az yoran ve temizleyen içecek sudur. Bira böbrek taşı için ne kadar zararlıysa su da o kadar yararlıdır.

Çeşme suyu yerine (içeriğindeki kireç ve klor yüzünden böbreklere zarar verir) paketli içme sularından, kar suyundan tüketerek böbreklerinizdeki taşları geçirebilirsiniz.

Bitkiler ve Bitki Çayları

Adaçayı, ısırgan otu, karahindiba gibi bitkilerin çaylarını demlediğinizde böbreklerinizdeki taşlar daha rahat geçecektir. Yine de böbrek taşı için çayların günde 2 bardaktan fazla içilmemesini tavsiye ediyoruz.

Adaçayı antibiyotik etkisi ile iltihaplarınızın geçmesine de yardımcı olmaktadır.

Yoğurt ve Ayran

Yaz günlerinde hem rahatlatan hem de tansiyonu düzenleyen ayran ve yoğurt böbrekler için de rahatlatıcı etki gösterir. Yoğunluğunu suyla seyrelterek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Ayrıca sürekli bitki çayı ve su içmekten yorulanlar için alternatif bir tad olacaktır.

Bira böbrek taşı için zararlıdır. Bira böbrek taşını geçirmez. Bu konudaki görüşlerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.