Hastadoktor.com – Sağlıklı Yaşamın Bilgileri

Bazı insanlar neden çok yemek yiyip hiç kilo almıyor?

20.02.2017
82
Bazı insanlar neden çok yemek yiyip hiç kilo almıyor?

Çevrenizde mutlaka görmüşsünüzdür, hatta bu kişi siz bile olabilirsiniz. Sürekli çok yemek yiyip ama hiç kilo alamayan insanlar var. Bu kişiler neden kilo alamıyorlar? Metobolizmaları mı hızlı çalışıyorlar, hastalar mı ?

Böyle görünen insanların çoğu ne hastadır ne de metabolizmaları hızlı çalışıyordur. Çünkü kilo almanın tek bir şartı var, aldığın kalori yaktığın kaloriden az olmalı. Örneğin 1000 kalori bir hamburger yiyorsanız o gün 1000 kalori yaktığınız takdirde kilo almazsınız.

Arkadaşınız karşınıza geçip lahmacunları deviriyor veya incecik kızların ikişer üçer hamburger yediğini görüyorsanız bu durumda ona o gün başka ne yediğini haftada ne kadar yemek yediğini ne kadar yürüdüğünü, koştuğunu, spor yapıp yapmadığını başka öğünlerde ne yediğini spor yapıp yapmadığını ve diğer kalori alıp verme ile ilgili her soruyu sormalısınız. Göreceksiniz ki arkadaşınız aslında sadece o an çok yemek yiyor gibi görünüyor.

Arkadaşım çok yemek yiyip ama hiç kilo almıyor, hareket de etmiyor diyorsanız bu da başka bir sebepten olmuş olabilir. Daha önce günde kaç öğün yemeliyiz yazımızda, bir insanın metabolizmasının yemek yeme düzenine göre besin depoladığını bu besini yağ olarak barındırdığını anlatmıştık. Arkadaşınız vücudunu hiç aç bırakmayarak vücudun böyle bir gereksinim duymasını engelleyerek çok yemek yiyorum ama kilo almıyorum cümlesini diline pelesenk etmiş olabilir.

Bunun dışında insülin direnci ve bağırsakta kurt gibi hastalıklar buna sebep olabilmektedir ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Benim tavsiyem ne kadar yerseniz yiyin sporu hayatınızdan eksik etmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.